Prof. Lew-Starowicz o tym, jak leczył gejów prądem

Autor: TVP Info, wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 20 lipca 2013 11:25

Znany seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz w wywiadzie na stronach TVP Info powiedział, że leczył prądem gejów, którzy chcieli zmienić swoją orientację.

Prof. Lew-Starowicz o tym, jak leczył gejów prądem
Dziennikarze portalu TVP Info przeprowadzili wywiad z prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem z okazji wydania autobiografii seksuologa, która w księgarniach pojawi się w sierpniu. Jednym z wątków rozmowy jest leczenie gejów.

Rozmowa z prof. Lwem-Starowiczem na portalu rynekzdrowia.pl: Homoseksualizmu się nie leczy, to nie choroba

Co się działo, gdy seksuolog zaczynał pracę? Gejów leczono prądem, o czym również można przeczytać w wywiadzie. Jak to wyglądało? - Jeśli homoseksualista oglądał męską pornografię i widać było, że na nią reaguje - dostawał uderzenie prądem. Nie chodziło o to, by ci ludzie tracili przytomność, ale by odbierali ten bodziec jako przykry. Wszystko trwało parę tygodni. Spotkania odbywały się kilka razy w tygodniu. To skutkowało, ale teraz wiemy, że efekt nie był trwały. Terapia awersyjna, czyli taka, w czasie, której leczy się bólem, czy strachem - skutkuje na pewien czas.

O dzisiejszych ofertach leczenia z homoseksualizmu mówi: - Kiedy stuprocentowemu homoseksualiście w jakimś ośrodku obiecują leczenie z homoseksualizmu, to jest po prostu nieuczciwa obietnica. Bo w nauce jest coś takiego jak metaanalizy. Wynika z nich, że nie można zmienić orientacji. I nawet jeden z czołowych terapeutów, który przez lata zajmował się reorientacją wycofał się z tego i przeprosił swoją grupę zawodową mówiąc, że to był błąd.

Seksuolog opisuje z kolei "Gazecie Wyborczej", że leczenie dotyczyło osób, które same się zgłaszały i chciały zmienić swoją orientację seksualną. Nie było na nie żadnej łapanki, nie dowoziła ich nam milicja. To byli ochotnicy. Wtedy nikt nie wiedział, że ta terapia będzie nieskuteczna. Nie było takiej wiedzy w tych czasach.

Więcej: www.tvp.infowww.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum