Prof. Kokot laureatem Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2020 16:29

Prof. Franciszek Kokot, nestor śląskich lekarzy, wybitny nefrolog i endokrynolog, odbierze tegoroczny Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji. To najważniejsze wyróżnienie przyznawane jest przez środowiska gospodarcze ze Śląska i Opolszczyzny.

Prof. Franciszek Kokot, nestor śląskich lekarzy (z prawej). Fot. Archiwum

Gala wręczenia tegorocznych laurów odbędzie się w sobotę w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Jak podali organizatorzy, poza prof. Kokotem lury kryształowe, platynowe i złote otrzyma ponad 20 innych osób i instytucji. Nagrodę specjalną - Orła Piastów Śląskich - otrzymają w tym roku metropolita wrocławski abp Józef Kupny i Politechnika Śląska, która obchodzi 75-lecie. Wyróżnienia przyznawane przez środowiska gospodarcze są symboliczną formą uznania dla wybitnych postaci świata nauki, biznesu, kultury i polityki.

Organizatorzy zaznaczają, że tegoroczna uroczystość zainauguruje obchody 30-lecia Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

- To nagroda niezwykła, wyrosła na regionalnych korzeniach po to, by zyskać wymiar ogólnopolski, a nawet europejski. Przez 28 lat wyróżniliśmy ponad dwa tysiące osób i instytucji. Ta skala pokazuje, że ciągle nie brakuje postaci niezwykłych, które są kreatorami przemian nie tylko w naszym kraju - powiedział prezes Izby Tomasz Zjawiony.

Przewodniczący kapituły Laurów Tadeusz Donocik podał, że przyznawanie tych nagród ma zwracać uwagę na autorytety oraz przypominać o uniwersalnych wartościach. Laury są najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez RIG - obok Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w tym roku odbędzie się już po raz dziesiąty. Obie imprezy łączy wspólne hasło "Nauka - biznes - samorząd. Razem dla gospodarki".

W tym roku najważniejszą nagrodę otrzyma prof. Kokot, który od kilku dekad jest niekwestionowanym autorytetem oraz nauczycielem i mistrzem dla kolejnych pokoleń lekarzy. Jest autorem pionierskich badań dotyczących funkcji przytarczyc, zorganizował w Katowicach nowoczesną klinikę i oddział transplantacji nerek oraz sieć oddziałów i ośrodków dializ na Śląsku.

Prof. Kokot należy do grona najwybitniejszych specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych. Światową sławę przyniosły mu badania nad określeniem czynności układu wewnątrzwydzielniczego w ostrej i przewlekłej mocznicy, nadciśnieniu, kamicy nerkowej oraz u chorych po przeszczepie nerki. Rozgłos zdobyły także pionierskie prace prof. Kokota nad wdrażaniem nowych metod diagnostycznych z wykorzystaniem radioimmunologii i enzymologii.

Franciszek Kokot urodził się 24 listopada 1929 r. w Oleśnie. W 1948 r. należał do pierwszego rocznika studentów rozpoczynających naukę na otwartej wtedy Śląskiej Akademii Medycznej. Studia ukończył w 1953 r. W 1957 r. otrzymał stopień doktora medycyny. Pracę habilitacyjną obronił w 1962 r. Tytuł naukowy i stanowisko profesora nadzwyczajnego uzyskał w 1969 r., nominację na profesora zwyczajnego w 1982 r. Od 1949 r. był związany zawodowo z macierzystą uczelnią, w której pracę rozpoczął jeszcze w czasie studiów.

Przez wiele lat kierował Katedrą Kliniki Nefrologii Śląskiej Akademii Medycznej. Poza macierzystą uczelnią, doktoratami honoris causa wyróżniło go także wiele innych, m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie i Koszycach. Na emeryturę przeszedł w 2000 r. Jest autorem lub współautorem około 700 publikacji, w tym 20 podręczników, z których do dziś korzystają studenci.

Jest promotorem wielu przewodów doktorskich i opiekunem kilkunastu przewodów habilitacyjnych, pełnił wiele funkcji w instytucjach, towarzystwach naukowych polskich i zagranicznych, m.in. w Polskiej Akademii Nauk, Polskiej Akademii Umiejętności, Międzynarodowym Towarzystwie Nefrologicznym i w Royal College of Physicians. Został odznaczony m.in. Medalem Ludwika Pasteura i Medalem 900-lecia Uniwersytetu w Bolonii.

W roku 1990 Jan Paweł II nadał prof. Kokotowi godność Eques Ordinis Sancti Silvestri Papae - członka Rycerskiego Zakonu Świętego Papieża Sylwestra. W 2001 roku prof. Kokot otrzymał nagrodę Lux ex Silesia - "Światło ze Śląska", ustanowioną przez arcybiskupa Zimonia.

W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa, Bronisław Komorowski i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, kard. Stanisław Dziwisz, abp Wiktor Skworc, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski, Leszek Balcerowicz, a także wybitny kompozytor i dyrygent Krzysztof Penderecki. Rok temu nagrodę odebrał prof. Marian Zembala.

Laury są przyznawane od 1992 r. Wtedy działacze samorządu gospodarczego, skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach, wystąpili z inicjatywą nagradzania ludzi nieprzeciętnych, wyróżniających się firm, organizacji i instytucji, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej. 

Krzysztof Konopka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum