Małgorzata Wosion-Czoba - PAP/Rynek Zdrowia | 21-12-2014 11:55

Prof. Janusz Skalski: przypadek Adasia przełamuje tabu

Dwuletni Adaś, którego udało się nam wyprowadzić z głębokiej hipotermii, przełamuje tabu. Być może dzięki temu przypadkowi, w podobnej sytuacji, ktoś podejmie próbę ratowania osób jeszcze bardziej wychłodzonych - mówił PAP kierownik Kliniki Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym prof. Janusz Skalski.

Prof. Janusz Skalski

Prof. Skalski zaznacza, że rehabilitacja intelektualna chłopca przebiegła doskonale. Dziecko świetnie kontaktuje się z rodzicami, mówi normalnie, a w nowym otoczeniu zaczyna uczyć się nowych słów, jest też coraz bardziej aktywne. Intelektualnie jest bez zarzutu, ale przez wiele tygodni, a może miesięcy, będzie musiało dochodzić do pełnej sprawności fizycznej. Wymaga długiej rehabilitacji ruchowej.

Profesor przypomina, że kiedy znaleziono Adasia, jego temperatura wewnętrzna wynosiła 12,7 st. C, temperatura skóry ok. 5 st. C. Serce raz na kilkadziesiąt sekund wykonywało niewielki ruch, to nie było bicie, ale tzw. zespół umierającego serca. Wszystko wskazywało na to, że dziecko nie żyje. Czynności, które podjęli lekarze, wynikały z wiary, że w tym przypadku głęboka hipotermia zabezpieczyła narządy wewnętrzne.

Specjalista zaznacza, że przypadek Adasia nie zrewolucjonizuje medycyny, ale może wiele zmienić w świadomości ludzi.

- Jeśli gdziekolwiek na świecie wydarzy się podobne zdarzenie i ratownicy zobaczą osobę z temperaturę 15 stop C. może przypomną sobie, że w Krakowie mieli 12 stop. C i jednak się udało. Myśmy udowodnili, że to możliwe. To rewolucja w sposobie myślenia o ludziach głębokiej hipotermii - podkreśla.

W ocenie profesora Adaś przełamuje pewne tabu. Z jednej strony można powiedzieć, że chłopiec jest zupełnie wyjątkowy. Z drugiej - dlaczego nie spróbować tego samego u innych wychłodzonych osób?

- Nie znamy do końca możliwości ludzkiego organizmu, ale znamy możliwości hipotermii w medycynie i powinniśmy je w wielu aspektach analizować - mówi Janusz Skalski.