×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Prof. Janusz Limon łączy genetykę z nietypową pasją

Autor: trojmiasto.pl/Rynek Zdrowia27 listopada 2017 10:12

Prof. Janusz Limon, kierownik Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki Collegium Biomedicum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, zawodowo zajmuje się genetyką kliniczną. Oprócz pracy pochłania go zbieranie starych przedmiotów związanych z medycyną.

Prof. Janusz Limon łączy genetykę z nietypową pasją
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W swojej kolekcji, która zajmuje kilka przeszklonych szaf na uniwersyteckim korytarzu, profesor ma m.in. receptę lekarza, który przed 100 laty pracował w szpitalu na Dolnym Mieście, a także rachunek za wizytę, który w 1913 r. wystawił inny gdański lekarz - specjalista chorób żołądka. Na półkach spoczywają ponadto pojemniki na pipety, stare wagi i narzędzia chirurgiczne.

Jest też niewielka brązowa książeczka, na okładce której widnieje angielski napis "Igły chirurgiczne", a po jej otwarciu ukazują się ostre narzędzia o zróżnicowanych kształtach. Jak tłumaczy w serwisie trojmiasto.pl prof. Limon, niektóre służyły do szycia jelit, inne do skóry, a jeszcze inne do mięśni - ich kształt jest dostosowany do tkanki, którą zszywali chirurdzy.

W kolekcji są także: stara metalowa łyżka, archiwalne dokumenty czy teczka na preparaty mikroskopowe z 11 stycznia 1945 r., która pochodzi z Zakładu Patologii gdańskiego szpitala miejskiego.

Profesor może pochwalić się również dwoma pojemnikami z lat 50., w których ówcześni lekarze przenosili metalowo-szklane strzykawki z igłami oraz spirytus. Był to wtedy sprzęt wielokrotnego użytku i trzeba go było odkażać.

Więcej: www.trojmiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze