Prof. Henryk Skarżyński odznaczony papieskim medalem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2013 20:36

Profesor Henryk Skarżyński otrzymał w poniedziałek (18 listopada) medal Pro Ecclesia et Pontifice - Dla Kościoła i Papieża - przyznany przez papieża Franciszka. Odznaczenie przekazał podczas uroczystości w Warszawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Prof. Henryk Skarżyński odznaczony papieskim medalem
Prof. Skarżyński jest lekarzem, twórcą i dyrektorem Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, prekursorem w zakresie wszczepiania implantów ślimakowych w Polsce i na świecie. Papieski medal został przyznany "jako dowód uznania oraz zaangażowania w pracę na rzecz człowieka i dobra wspólnego".

- Dzisiejsze odznaczenie odbieram jako wyraz dostrzeżenia i akceptacji idei, która służy ludziom, służy człowiekowi, poprawie codziennej komunikacji międzyludzkiej - powiedział prof. Skarżyński.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak, wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński, b. premier Józef Oleksy, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, Mieczysław Szatanek.

Medal Pro Ecclesia et Pontifice to jedno z najwyższych odznaczeń, jakie papież może przyznać osobom konsekrowanym i świeckim. Ustanowił je w 1888 r. papież Leon XIII. Medal jest przyznawany przez papieży na wniosek biskupów diecezjalnych osobom duchownym lub świeckim szczególnie zasłużonym dla Kościoła lub bliźnich.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum