Prof. GuMED Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska w nowej roli. To autorka kilku ważnych zaleceń
Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki i prof. GUMed dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, została powołana na koordynatora Grupy Roboczej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki (PTPAiIO).

- Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki GUMed dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, prof. uczelni została koordynatorem grupy roboczej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki (PTPAiIO)
- Instytucja wypracowuje zalecenia i rekomendacje dotyczące różnych obszarów działania pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej opieki
- PTPAiIO nawiązuje również współpracę z różnego rodzaju towarzystwami, konsultantami krajowymi i wojewódzkimi, ekspertami z innych dziedzin i pomaga w rozwiązywaniu zgłaszanych przez pielęgniarki problemów z zakresu anestezjologii i intensywnej opieki
Zalecenia związane z bezpieczeństwem pacjenta
Kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Anestezjologicznego i Intensywnej Opieki GUMed dr hab. Wioletta Mędrzycka-Dąbrowska, prof. uczelni została koordynatorem grupy roboczej Polskiego Towarzystwa Pielęgniarek Anestezjologicznych i Intensywnej Opieki (PTPAiIO).
Od 2011 r., kiedy zaczęła działać w organizacji, wypracowała "kilka bardzo ważnych zaleceń, które związane są z zapewnieniem bezpieczeństwa pacjentowi oddziału anestezjologii i intensywnej terapii".
- Obecnie są one wdrażane we wszystkich oddziałach w Polsce - podkreśla specjalistka, cytowana w komunikacie GUMed.
Jak podaje GUMed, wytyczne przygotowane przez specjalistkę dotyczą m.in. pielęgnacji jamy ustnej u pacjentów wentylowanych mechanicznie w oddziale intensywnej terapii (OIT), ochrony przed uszkodzeniami powierzchni ich oczu oraz bezpieczeństwa pacjenta w praktyce anestezjologicznej.
Wentylacja mechaniczna i sedacja często upośledza naturalne mechanizmy obronne oka
GUMed podkreśla, że "flora jamy ustnej oraz płytek nazębnych jest złożona, a przeniesienie tworzących ją mikroorganizmów do układu oddechowego może spowodować wystąpienie odrespiratorowego zapalenia płuc". - Działania profilaktyczne podejmowane na rzecz chorób przyzębia oraz zapobieganiu zakażeniom szpitalnym są istotne u każdego pacjenta, niezależnie od tego, na jakim oddziale przebywa. W przypadku chorego hospitalizowanego w oddziale intensywnej terapii, problem ten przybiera jednak na znaczeniu. Ma to związek z ciężkim stanem pacjentów, a także ilością czynności diagnostyczno-leczniczych podejmowanych w celu ratowania życia - czytamy w komunikacie.
– U chorych przebywających w OIT, m.in. na skutek zastosowania wentylacji mechanicznej i głębokiej sedacji, dochodzi często do upośledzenia naturalnych mechanizmów obronnych oka, takich jak odruchowe zamykanie powiek czy produkcja łez. Zaburzenia te mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni oka, które – jeżeli w porę nie zostanie zauważone – może skutkować poważnymi zaburzeniami widzenia, ze ślepotą włącznie – tłumaczy cytowana przez GUMed prof. Mędrzycka-Dąbrowska.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)