Prof. Bohosiewicz: wsparcia WOŚP potrzebują czołowe i terenowe ośrodki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2020 21:47

WOŚP bardzo wiele zrobiła dla polskiej medycyny, to wielkie szczęście, że w tym roku gra dla oddziałów zabiegowych. Wsparcia potrzebują czołowe ośrodki kliniczne i ośrodki terenowe - ocenił konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii dziecięcej prof. Janusz Bohosiewicz.

Prof. Janusz Bohosiewicz. Fot Archiwum

Podczas niedzielnego 28. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zbierane są pieniądze na "polepszenie standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej". Hasło tegorocznego finału to "Wiatr w żagle".

- Orkiestra zrobiła bardzo wiele dla oddziałów zabiegowych, dla neonatologii czyli noworodków, w każdym szpitalu na wielu aparatach są serduszka WOŚP. Jest jednak postęp, poza tym to się zużywa - tak jak samochód, tak samo ten sprzęt. Pojawiają się nowe rozwiązania. To wielkie szczęście dla nas, że orkiestra zdecydowała się grać dla oddziałów zabiegowych - powiedział prof. Bohosiewicz podczas niedzielnej (12 stycznia) konferencji prasowej w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Dodał, że analizuje potrzeby sprzętowe takich oddziałów w całym kraju i widzi potrzebę wsparcia mniejszych ośrodków. - Sprawdzam na przykład, czy mają dobry rentgen, nowoczesny dermatom do pobierania przeszczepów skóry, bo oparzenia to bardzo częsta sprawa, a ważne jest nie tylko to, czy dzieci wyleczymy, ale też jak będą potem wyglądały, czy mają porządne wiertarki do nawiercania kości przy złamaniach - powiedział prof. Bohosiewicz.

- Oddziały kliniczne powinny mieć oczywiście najnowszy sprzęt, polska chirurgia dziecięca stoi na bardzo wysokim poziomie i mamy bardzo wielkie osiągnięcia jako ta wiodąca chirurgia, natomiast terenowa ma olbrzymie problemy kadrowe i dlatego uważam, że wsparcie terenowe też jest strasznie ważne - dodał.

Podczas niedzielnego briefingu wypowiedzieli się również inni lekarze Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka (GCZD) - jednego z największych szpitali pediatrycznych w Polsce.

- Neurochirurgia jest uzależniona od techniki, ciągle pojawia się coś nowego i ciągle czekamy na kolejne dary od orkiestry, które pomogą przenieść to, co robimy dla chorych dzieci, na jeszcze wyższy poziom. Nie da się przecenić tego, co dzięki orkiestrze mamy i możemy robić - powiedział kierownik Oddziału Neurochirurgii GCZD prof. Marek Mandera.

Kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii GCZD dr Ludwik Stołtny zwrócił uwagę, że medycyna dziecięca zmaga się z coraz trudniejszymi przypadkami. - Przychodzą coraz trudniejsi pacjenci z chorobami, które dopiero poznajemy, jest coraz więcej wypadków, a jesteśmy centrum urazowym. Parę lat temu mieliśmy trudną sytuację z aparatami do znieczulania, te otrzymane z WOŚP dały nam szansę, sale operacyjne nie zatrzymały pracy. Jesteśmy bardzo wdzięczni orkiestrze, że nas wspomaga - powiedział. 

Anna Gumułka

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum