Prof. Aleksander Skotnicki laureatem Nagrody im. Karskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2009 11:56

Prof. Aleksander Skotnicki został laureatem nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2009.

Prof. Aleksander Skotnicki laureatem Nagrody im. Karskiego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Laureat tegorocznej edycji nagrody jest wybitnym uczonym, hematologiem, profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor Skotnicki pełni funkcję kierownika Katedry Hematologii Collegium Medicum UJ i ordynatora kliniki hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Jest autorem i współautorem prawie 300 publikacji i 12 książek z zakresu medycyny. Od lat poświęca wiele czasu i uwagi przypominaniu pamięci o polskich Żydach, w tym nade wszystko o Żydach krakowskich.

Związany z Krakowskim Towarzystwem Fotograficznym, inicjował i organizował liczne wystawy fotografii i dokumentów przypominających społeczność żydowską w Krakowie sprzed Holocaustu i jej losy w okresie okupacji niemieckiej.

Tematyka wystaw znalazła również odbicie w dwóch obszernych monografiach opracowanych przez prof. Skotnickiego: „Oskar Schindler w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów” (2006) i „Społeczność żydowska w Polsce. Zwyczaje i udział w walce o niepodległość” (2006). Prof. Skotnicki jest także autorem licznych artykułów w prasie i miesięcznikach kulturalnych dotyczących historii Krakowa i Żydów krakowskich.

Prof. Skotnicki nawiązał rozległe kontakty z Żydami krakowskimi na świecie, w tym z wieloma byłymi pracownikami fabryki Schindlera; uczestniczy w dorocznych spotkaniach Krakowian m.in. w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Jest też współorganizatorem stowarzyszeń propagujących dialog na rzecz porozumienia żydowsko-polsko-niemieckiego i prezesem Fundacji „Stradomskie Centrum Dialogu”.

Swoje zaangażowanie w studiowanie losów żydowskich okresu Holokaustu prof. Skotnicki objaśnia wpływem, jaki na niego wywarły dzieje dwojga ludzi: jego mentora prof. Juliana Aleksandrowicza, który przeżył getto krakowskie i był potem w szeregach Armii Krajowej i babki Anny Sokołowskiej, nauczycielki w Nowym Sączu, która w czasie okupacji niemieckiej ukrywała u siebie dwie Żydówki. Po ujawnieniu kryjówki obie kobiety zostały zabite na miejscu, a Anna Sokołowska zginęła w obozie koncentracyjnym w Ravensbrueck. Jest ona upamiętniona w Yad Vashem w Alei Sprawiedliwych.

Nagroda im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej została ustanowiona przez Jana Karskiego w 1992 roku dla uhonorowania pamięci jego żony, Poli Nireńskiej, tancerki i choreografa, która jako jedyna z ponad siedemdziesięcioosobowej rodziny żydowskiej uratowała się z Shoah.

Zmarły 15 lipca 2000 roku profesor Jan Karski był w czasie wojny kurierem rządu polskiego w Londynie, który przedostał się z okupowanej Polski na Zachód i przekazał informacje rządom alianckim o postępującej zagładzie ludności żydowskiej w Polsce dokonywanej przez niemieckich okupantów. Nagroda administrowana jest przez Żydowski Instytut Naukowy w Nowym Jorku.

Tegorocznego laureata nagrody wybrał komitet w składzie: prof. Jerzy Tomaszewski, prof. Feliks Tych, dr Eleonora Bergman, dr Jonathan Brent i Marek Web.

Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 23 września w Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu w Krakowie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze