Producenci wódek sponsorują warsztaty dla lekarzy o szkodliwości alkoholu

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2019 11:10

Jako nieetyczne uznała Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych sponsorowanie zajęć dla młodych lekarzy przez producentów wódek - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Producenci wódek sponsorują warsztaty dla lekarzy o szkodliwości alkoholu
FOT. Fotolia

Związek Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego wspólnie kilkoma uczelniami prowadzi warsztaty dla młodych lekarzy, podczas których specjaliści uczą m.in jak rozmawiać z kobietami w ciąży o ryzyku związanym ze spożywaniem alkoholu.  W opinii PARPA o ile cel kampanii jest słuszny, to lekarze nie powinni uczyć się o komunikacji na temat alkoholu od jego producentów.

Producenci przekonują, że podnoszą w ten sposób wiedzę i umiejętności komunikacyjne lekarzy.  Jak zwracają uwagę, kampania „Lepszy start dla twojego dziecka” trwa już od kilku lat. To kolejne działanie, które jest prowadzone w jej ramach.

Warsztaty są organizowane we współpracy z IFMSA-Poland - Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów Medycyny i ENTOG - pozarządowej organizacji zrzeszającej osoby w trakcie specjalizacji oraz młodych specjalistów w dziedzinie położnictwa i ginekologii z całej Europy (jako zajęcia dodatkowe).

Zdaniem szefa PARPA Krzysztofa Brzózki lekarze powinni uczyć się komunikacji oraz o szkodliwości alkoholu, ale nie powinni tego robić za pieniądze biznesu spirytusowego. Uważa, że tego rodzaju kampanie są szkodliwe. Mówiąc o odpowiedzialnym piciu, służą „wybielaniu” przemysłu alkoholowego, który sponsorując takie akcje, stara się pokazać, że angażuje się w akcje społeczne. Jego zdaniem prowadzi to do oswajania się z tym, że alkohol nie jest tak bardzo szkodliwy.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum