Próbki DNA dotrą do Moskwy

Autor: RMF FM/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2010 09:59

W poniedziałek (12 kwietnia) rozpocznie się identyfikacja zwłok ofiar katastrofy pod Smoleńskiem przy wykorzystaniu metody identyfikacji opartej na badaniach DNA.

W pracach identyfikacji ofiar uczestniczy 37 rosyjskich śledczych medycyny sądowej oraz 45 kryminologów. W czynnościach identyfikacyjnych uczestniczą też polscy eksperci z zakresu medycyny sądowej.

Jak zapewniła w poniedziałek na antenie radia RM FM (12 kwietnia) Ewa Kopacz, prace identyfikacyjne trwają w czterech gabinetach. Rodziny ofiar identyfikują swoich bliskich na podstawie zdjęć, po znakach szczególnych, odzieży, biżuterii. Na tym etapie mogą poprzestać i odmówić ostatecznej identyfikacji.

Ewa Kopacz przyznała, że pomimo doświadczeń, związanych z medycyną sądową, prace nad identyfikacją zwłok były dla niej traumatycznym przeżyciem. Stąd decyzja, że rodziny mogą poprzestać na oględzinach zdjęć.

Na tej podstawie bliskim Joanny Agackiej-Indeckiej, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, senator Janiny Fetlińskiej, Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich i Mariusza Kazany, dyrektora Protokołu Dyplomatycznego w MSZ udało się zidentyfikować   ciała.

Ewa Kopacz, po oględzinach ciał ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem poinformowała dziennikarzy, że tylko 14 ciał ofiar jest na tyle dobrze zachowanych, iż identyfikacja może odbyć się bez problemu.

W przypadku kolejnych 20 identyfikacja prawdopodobnie będzie mogła się odbyć dzięki znakom szczególnym. – W przypadku reszty ofiar konieczne będą badania genetyczne, żeby ustalić tożsamość – powiedziała Ewa Kopacz.

Wczoraj (11 kwietnia) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Żandarmerii Wojskowej udało się zebrać trzy czwarte materiału genetycznego potrzebnego do identyfikacji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem.

Pobrany materiał genetyczny i odpowiednio zabezpieczony ma trafić jeszcze dzisiaj do zakładu anatomii patologicznej w Moskwie.

Badania genetyczne potrwają minimum trzy-cztery dni.

Grzegorz Szymański, szef Centrum Informacyjnego Rządu zapewnił, że zebrany materiał genetyczny pozwoli na pełną identyfikacją ofiar. Identyfikacja ofiar w oparciu o zabrany materiał genetyczny rozpocznie się jeszcze dzisiaj (12 kwietnia) przed południem.

Szef Biura Medycznych Ekspertyz Sądowych w Moskwie Władimir Żarow poinformował natomiast, że do identyfikacji zwłok planuje się wykorzystanie molekularno-genetycznej i medyczno-kryminalistycznej metody identyfikacji.

Więcej w serwisie radia RMF FM.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum