PAP/Rynek Zdrowia | 07-11-2018 21:45

Prezydent podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada br. Świętem Narodowym

Prezydent podpisał ustawę ustanawiającą 12 listopada 2018 r. Świętem Narodowym i dniem wolnym od pracy z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę - poinformował w środę wieczorem rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. Później ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Jej przepisy wchodzą w życie od czwartku Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Oznacza to, że jej przepisy wchodzą w życie od czwartku.

Wcześniej w środę Sejm przyjął trzy zgłoszone przez Senat poprawki do tej ustawy, a prezydent Andrzej Duda poprawioną ustawę podpisał.

Jedna z senackich poprawek wykreśliła preambułę ustawy, druga usunęła sformułowanie, iż dzień 12 listopada 2018 r. jest "uroczystym Świętem Narodowym", proponując w to miejsce zapis, że dzień ten jest "Świętem Narodowym z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej".

Trzecia zaproponowana przez Senat poprawka wykreśliła z ustawy artykuł, zgodnie z którym 12 listopada miały nie obowiązywać zasady ograniczające handel w niedziele i święta w placówkach takich jak m.in. sklepy, hurtownie czy domy towarowe.

Zgodnie z ustawą, świadczenia opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczenia zdrowotne w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej, które mają być udzielone 12 listopada, będą udzielone według zaplanowanej na ten dzień kolejności zgłoszenia. Również apteka, która zgodnie z uchwałą rady powiatu jest obowiązana zapewnić dostępność świadczeń na terenie powiatu, w dni wolne od pracy - ma zapewnić tę dostępność także 12 listopada 2018 r.