Prezydent odznaczył lekarzy-wolontariuszy Fundacji ''Redemptoris Missio''

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 21 kwietnia 2019 17:55

Wolontariusze Fundacji Pomocy Humanitarnej ''Redemptoris Missio'' zostali odznaczeni przez prezydenta RP Andrzeja Dudę medalem za „Zasługi w działalności na rzecz potrzebujących pomocy''.

Prezydent odznaczył lekarzy-wolontariuszy Fundacji ''Redemptoris Missio''
Dr Maria Wieteska - twórczyni projektu ''Kardiolog w Afryce'' i dr Robert Ryczek uczestnik wypraw kardiologów do Tanzanii. Fot. Materiały prasowe

Jak informuje Fundacja, wolontariusze odznaczeni Srebrnym Krzyżem Zasługi to Maciej Matuszyński, Ryszard Szymaniak, Izabela Rybakowska, wielkopolscy lekarze, którzy brali udział w wyprawie okulistów do Kamerunu w ramach projektu finansowanego ze środków KPRM ''Przywrócić wzrok - operacje okulistyczne dla uchodźców z Republiki Centralnej Afryki i ubogich mieszkańców Kamerunu w dniach 11-27 maja 2018r.”.

Lekarze ci pracowali w ramach własnego urlopu, nie otrzymując jako wolontariusze żadnego wynagrodzenia. Dokonali rzeczy niemal niemożliwych. Niezwykle profesjonalnie przygotowali całą wyprawę w niespełna miesiąc zabierając z Polski cały potrzebny sprzęt potrzebny do przeprowadzania operacji zaćmy. Na miejscu dotarli w najbardziej odległe zakątki Kamerunu, w miejsca, gdzie nigdy nie było żadnego okulisty. Operacje przebiegały w niezwykle trudnych warunkach klimatycznych. Lekarzom dawały się we znaki tropikalne upały i uporczywe owady. Lekarze przy współpracy z polskimi misjonarzami przywrócili wzrok 73 osobom.

Wszyscy wymienieni okuliści brali udział w misjach medycznych w rozmaitych częściach świata:
- Izabela Rybakowska  i Ryszard Szymaniak pracowali w 2013r. w Indiach i Nepalu przeprowadzając tam operacje zaćmy, w roku 2015 prowadzili badania okulistyczne wśród uczniów szkół na Zanzibarze oraz leczyli mieszkańców okolicznych wiosek. Ponadto Izabela Rybakowska prowadziła w polskich szkołach bezpłatne badania przesiewowe.
- Maciej Matuszyński w lutym 2010 jako wolontariusz odbył wyjazd na Saharę Zachodnią na tereny odzyskane i prowadził działania na pograniczu algiersko-saharyjskim przeprowadzając diagnostykę w kierunku zaćmy oraz skrzydlików.  W grudniu 2010 odbył wyjazd do Nepalu, gdzie w górskiej miejscowość Diktel przeprowadzał diagnostykę oraz operacje zaćmy. 

Konrad Rylski. Stomatolog z Warszawy i od ośmiu lat wolontariusz Fundacji ''Redemptoris Missio'', który postanowił leczyć zęby mieszkańcom Afryki. Dostrzegając ogromną potrzebę pomocy stomatologicznej, nie tylko pojechał pracować do Kamerunu, ale również stworzył tam profesjonalny gabinet stomatologiczny, który nieprzerwanie działa i świadczy pomoc Kameruńczykom. Aby projekt mógł trwać i się rozwijać, Fundacja otoczyła go swoją opieką. Praca stomatologa w tropiku jest niezwykle trudna, nie tylko z uwagi na panujące temperatury, ale również konieczność zmagania się z ciągłym brakiem prądu. Doktor Rylski mówi, że warto było tam pojechać nawet dla jednej osoby.

Dr Maria Wieteska - twórczyni projektu ''Kardiolog w Afryce'' i dr Robert Ryczek uczestnik wypraw kardiologów do Tanzanii.  Idea projektu ''Kardiolog w Afryce'' zrodziła się w czasie pracy wolontaryjnej w Kamerunie, podczas której konieczne były konsultacje internistyczne i kardiologiczne pacjentów. Pomimo faktu, iż nadciśnienie tętnicze i cukrzyca są chorobami przewlekłymi, w Afryce często są traktowane jak ostry epizod malarii lub innej choroby zakaźnej. Po 1-2 tygodniach leczenia większość pacjentów zaprzestaje farmakoterapii. Lekarze ci postanowili to zmienić poprzez zwiększanie wiedzy, edukację pacjentów i miejscowego personelu medycznego. Lekarze ci nie tylko wielokrotnie wyjeżdżali do pracy w Afryce, ale również przez cały rok dzięki stetoskopowi na odległość prowadzą konsultacje telemedyczne.

Prezydent Andrzej Duda odznaczył również Złotym Krzyżem Zasługi Justynę Janiec-Palczewską - Prezes Fundacji i dr Norberta Rehlisa - Fundatora ''Redemptoris Missio'' lekarza pracującego na co dzień na Papui Nowej Gwinei.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum