Prezydent odwiedził niewidomych w Laskach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 grudnia 2012 17:32

Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził w czwartek (20 grudnia) siedzibę Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach. W działającej tam szkole spotkał się z dziećmi. Odznaczył też pracowników placówki i dziękował im za zaangażowanie.

Prezydent odwiedził niewidomych w Laskach

Bronisław Komorowski podkreślił, że możliwość odwiedzenia tego miejsca przed świętami jest dla niego ogromną radością. Wspomniał, że niedawno minęła setna rocznica utworzenia Towarzystwa. Podziękował wszystkim, którzy pracują w Laskach i na rzecz dzieci ociemniałych lub niedowidzących.

Następnie osobom związanym z Laskami wręczył odznaczenia za budowanie społeczeństwa otwartego, w którym swoje miejsce odnajdują niewidomi i niepełnosprawni. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został prezes Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Władysław Gołąb; Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski - Cecylia Czartoryska.

Złoty Krzyż Zasługi otrzymali: dyrektor ośrodka szkolno-wychowawczego w Laskach Piotr Grocholski, ks. Kazimierz Olszewski, Dorota Święcicka i Antoni Święcicki, siostra Rut. Prezydent wręczył też srebrne i brązowe krzyże zasługi.

W działającej w Laskach szkole podstawowej i gimnazjum uczy się 87 uczniów.

- Nasi uczniowie są z całej Polski, mamy sporą grupę uczniów z okolic Warszawy, ale jesteśmy ośrodkiem otwartym na potrzeby uczniów z całej Polski - mówiła dziennikarzom dyrektor szkoły Elżbieta Szczepkowska.

Jak podkreślała, program nauczania w szkole jest taki sam, jak w innych szkołach w Polsce. - To, co nas różni, to formy i metody naszej pracy - powiedziała. Zaznaczyła, że wizyta prezydenta jest dla szkoły wielkim wyróżnieniem.

Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi istnieje od 1911 r. Zostało założone przez niewidomą matkę Elżbietę Różę Czacką. W wieku 22 lat utraciła ona wzrok, wtedy też zaczęła zapoznawać się z nauką o niewidomych - tyflologią i powołała Towarzystwo. W 1918 roku założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża w celu zapewnienia personelu do działalności opiekuńczo-edukacyjnej dla niewidomych. Placówka w Laskach powstała w 1922 r. dzięki darowiźnie.

Obecnie Towarzystwo prowadzi też ośrodki w Sobieszewie, Rabce i Żułowie. Kształci ponad 250 niewidomych i słabowidzących dzieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum