Prezydent odpowiada na list przewodniczącego KEP ws. ustawy o in vitro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lipca 2015 13:34

Demokratyczny porządek prawny wymaga od nas wszystkich gotowości do kompromisu, co niekiedy wiąże się z uznaniem parlamentarnej zgody za ważniejszą niż osobiste przekonania - napisał w środę prezydent Bronisław Komorowski w odpowiedzi na list abpa Stanisława Gądeckiego.

Prezydent odpowiada na list przewodniczącego KEP ws. ustawy o in vitro
Prezydent przypomniał, że jego zadaniem jest "troszczyć się o wszystkich obywateli" Fot. Archiwum RZ

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Gądecki w piątek zwrócił się w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego z prośbą o niepodpisywanie ustawy o in vitro lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego.

W odpowiedzi prezydent podkreślił, że jego stanowisko w sprawie ustawy o leczeniu niepłodności "podyktowane jest zarówno troską o wszystkich obywateli Rzeczypospolitej, jak i szacunkiem dla roli Episkopatu w naszym życiu społecznym. Roli budowanej w oparciu o zasadę wzajemnego poszanowania autonomii państwa i Kościoła".

Prezydent zaznaczył, że jego zadaniem jest "troszczyć się o wszystkich obywateli bez względu na ich światopogląd czy wyznanie, godzić skrajne środowiska i dbać o wypracowany w Sejmie konsensus". Jak napisał, w kwestii in vitro "rozbieżność poglądów jest radykalna, a rozpiętość oczekiwań - ogromna", a "zadaniem Prezydenta jest rozważenie wszystkich konsekwencji, jakie przyjęcie lub odrzucenie tej ustawy może spowodować w życiu Polaków".

"Demokratyczny porządek prawny wymaga od nas wszystkich gotowości do kompromisu, co niekiedy wiąże się z uznaniem parlamentarnej zgody za ważniejszą niż osobiste przekonania. Proces legislacyjny wymaga pogodzenia się z wolą większości w dążeniu do optymalnego kształtu ustawy" - napisał prezydent.

Komorowski zauważył, że w parlamentarnej debacie nad ustawą "partyjne kalkulacje i ideologiczne spory przesłaniają rzeczowe argumenty". Przypomniał też, że jego kancelaria na etapie prac senackich sygnalizowała wątpliwość co do zgodności z konstytucją jednego z zapisów ustawy.

Prezydent zwrócił uwagę, że ustawa wprowadza regulacje prawne uniemożliwiające m.in. surogację, wybór płci dziecka na życzenie rodziców oraz możliwość klonowania zarodków. "W moim przekonaniu jest to postęp w porównaniu z sytuacją obecną, czyli brakiem stosownych regulacji prawnych" - napisał.

Abp Gądecki w liście do prezydenta napisał: "Jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczący KEP jak najserdeczniej proszę Pana Prezydenta o przekazanie Sejmowi do ponownego rozpoznania ustawy o tzw. leczeniu niepłodności lub skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego".

Jak podkreślał arcybiskup, w obu przypadkach jest to podyktowane powodami merytorycznymi, "wynikającymi z niezgodności wspomnianej ustawy z Konstytucją RP, w tym z fundamentalnym prawem nakazującym bezwarunkową ochronę i życia ludzkiego oraz poszanowanie przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka".

Arcybiskup zwracał też uwagę, że procedura in vitro dotyczy również nienarodzonych dzieci. "Im właśnie, tuż po poczęciu, odbiera się prawo do rozwoju, narodzin i godnego życia. W ten sposób traktuje się je nie jako osoby ludzkie, ale jako przedmioty, którymi można dowolnie dysponować" - podkreślał.

W środę prezydent podpisał ustawę o leczeniu niepłodności, w tym metodą in vitro. Jednak zapowiedział, że jeden z jej punktów skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum