Prezydent Wrocławia twierdzi, że miasto osiągnie europejskie normy jakości powietrza

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 lutego 2018 19:49

W ciągu pięciu lat zredukujemy liczbę palenisk węglowych we Wrocławiu tak znacząco, że nie będziemy przekraczać europejskich norm dotyczących zanieczyszczenia powietrza – powiedział w czwartek (22 lutego)  PAP przebywający w Brukseli prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Dutkiewicz: U nas spaliny samochodowe, to jest jakieś 23 proc. zanieczyszczeń; reszta pochodzi z przestarzałego systemu ogrzewania. Fot. PTWP

Samorządowiec był uczestnikiem panelu "inspirujący samorządowcy" na konferencji "Z Paryża do Katowic: przyśpieszenie w kierunku dekarbonizacji miast" zorganizowanej w Brukseli przez Europejskie Porozumienie Burmistrzów na rzecz Klimatu i Energii.

Wrocław przystąpił do zainicjowanego w 2008 r. przez Komisję Europejską porozumienia w ślad za innymi samorządami, które dobrowolnie zobowiązały się do osiągnięcia, a nawet przekroczenia celów unijnych w zakresie klimatu i energii. Porozumienie zrzesza obecnie 9,2 tys. samorządów z państw UE.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Dutkiewicz, w ciągu ostatnich kilkunastu lat jakość powietrza w stolicy Dolnego Śląska poprawiła się dwukrotnie, ale sporo zostało jeszcze do zrobienia. Przypomniał, że tak jak w przypadku innych polskich miast również we Wrocławiu ok. 70-80 proc. zanieczyszczenia powietrza pochodzi z ogrzewania węglowego.

- W zachodniej Europie tym "elementem zanieczyszczającym"  jest transport samochodowy, czyli silniki spalinowe, u nas to jest jakieś 23 proc. zanieczyszczeń. Reszta to wciąż przestarzały system ogrzewania - zauważył.

Zauważył, że w Polsce "tematem numer jeden" w dziedzinie ochrony środowiska jest smog, z którym Europa Zachodnia już się uporała. Teraz tzw. stara Unia skupia się na silnym ograniczaniu zużycia energii i przesuwaniu gospodarek w kierunku czystych źródeł, które zastępują węgiel.

 Z danych Parlamentu Europejskiego wynika, że przynajmniej 20 proc. całkowitego budżetu UE na lata 2014-2020 przeznaczono na projekty związane z klimatem.

Spotkanie przedstawicieli Porozumienia Burmistrzów odbywa się na niespełna 10 miesięcy przed grudniowym szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach (COP24), na którym zostaną podsumowane dotychczasowe działania na rzecz osiągnięcia porozumienia paryskiego. Stronami porozumienia z Paryża są władze krajowe. One też poinformują w Katowicach o przygotowaniach do następnej rundy zobowiązań na 2020 r. Rola samorządów jest w tym przypadku wspomagająca.

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że Polska złamała prawo UE, dopuszczając do nadmiernych wieloletnich przekroczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu. Natomiast premier Mateusz Morawiecki poinformował o starcie rządowego programu "SMOG STOP". Pilotażowy program termomodernizacji domów ma być realizowany w najbardziej dotkniętych smogiem gminach w Polsce. Rząd zakłada, iż wygra walkę ze smogiem w dziewięć lat.

Z Brukseli Mateusz Kicka - PAP

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum