Prezydent Rosji już w Krakowie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2010 12:37

Tuż po południu wylądowały samoloty z rosyjską delegacją z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. Weźmie on udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii.

Miedwiediew przekazał już wyrazy współczucia narodowi polskiemu i złożył hołd prezydentowi Kaczyńskiemu. W poniedziałek (12 kwietnia) przyjechał do ambasady RP w Moskwie, gdzie wpisał się do wyłożonej tam księgi kondolencyjnej. Napisał, że katastrofa polskiego samolotu prezydenckiego jest straszną tragedią, a śmierć prezydenta Kaczyńskiego to niepowetowana strata.

W sobotę 10 kwietnia, w kilka godzin po tragedii pod Smoleńskiem, rosyjski prezydent wystąpił z odezwą do narodu polskiego, w której oświadczył, iż wszyscy Rosjanie dzielą z Polakami ból i żałobę po śmierci prezydenta Kaczyńskiego, jego małżonki Marii i innych członków polskiej delegacji państwowej.

Ogłosił też 12 kwietnia dniem żałoby narodowej w Federacji Rosyjskiej. Według rosyjskich mediów, był to bodaj pierwszy przypadek zarządzenia w Rosji żałoby narodowej po śmierci obywateli innego państwa. Jednym z jej elementów było opuszczenie do połowy flagi państwowej nad oficjalną rezydencją prezydenta Rosji na Kremlu.

W środę w wywiadzie dla anglojęzycznej telewizji Russia Today Miedwiediew oświadczył, że jest oczywiste, iż polscy oficerowie w 1940 roku zostali rozstrzelani z woli ówczesnych przywódców ZSRR, w tym Józefa Stalina.

Zdaniem rosyjskiego prezydenta, tragedia pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jest próbą nie tylko dla Polski, ale w ogóle dla stosunków międzynarodowych.

Ze względu na utrudnienia w ruchu lotniczym w Europie udział w niedzielnych uroczystościach pogrzebowych pary prezydenckiej na Wawelu odwołało wiele delegacji. Do Krakowa nie przyjadą m.in. prezydenci USA i Francji, kanclerz Niemiec i premier Włoch.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum