Prezydent: Pandemia pokazała, że bezpieczeństwo wszystkich zależy od bezpieczeństwa danych

Autor: PAP • Źródło: PAP03 września 2021 15:28

Cyfryzacja daje wielkie możliwości, ale od bezpieczeństwa danych zależy bezpieczeństwo wszystkich. Zdaniem prezydenta, to właśnie pokazała pandemia COVID-19

Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/Grzegorz Momot
  • Prezydent Andrzej Duda wziął udział w Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa
  • Mówił o tym, że pandemia pokazała możliwości cyfryzacji
  • Odniósł się do wagi cyberbezpieczeństwa m.in. w kontekście obronności

Pandemia pokazała możliwości cyfryzacji

- Pandemia pokazała, jak wielkie możliwości daje cyfryzacja, ale i jak bezpieczeństwo wszystkich zależy od bezpieczeństwa danych - oświadczył prezydent Andrzej Duda w piątek na Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE Regions&Cities w Krynicy.

Prezydent przypomniał, że zarówno NATO jak i UE z czasem coraz większe znaczenie zaczęły przykładać do cyberbezpieczeństwa i zwalczania zagrożeń w sieciach informatycznych. Wskazał, że w 2016 r. członkowie NATO uznali cyberprzestrzeń za obszar działań zbrojnych, a za niezbędne uznano opracowanie i wdrożenie strategii obrony.

Wysoki poziom cyberbezpieczeństwa to priorytet UE

- W ostatnich latach Również UE daje do zrozumienia, że zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa jest dla niej priorytetem - powiedział prezydent. Przypomniał, że w grudniu 2020 r. KE przedstawiła projekt pakietu o jednolitym rynku cyfrowym, który ma stworzyć bezpieczną przestrzeń cyfrową.

Wyraził też opinię, że konieczna jest współpraca UE i NATO w celu "ujednolicenia spojrzenia na zapewnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni oraz szybszego rozwoju technologii cyfrowych".

- Transformacja cyfrowa będzie główną siłą napędową ożywienia gospodarczego - ocenił.

Jak dodał Andrzej Duda, jednym z głównych celów inicjatywy Trójmorza jest także podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum