Prezydent Francji: tak jak wy nie lubię nosić maseczki, ale trzeba się nauczyć z tym żyć

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 sierpnia 2020 17:35

Prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelował w piątek (28 sierpnia) o lepszą współpracę w Unii Europejskiej w ramach walki z pandemią koronawirusa. Zwrócił się też do Francuzów z prośbą o noszenie masek ze względów bezpieczeństwa.

Prezydent Francji: tak jak wy nie lubię nosić maseczki, ale trzeba się nauczyć z tym żyć
Fot. Archiwum

Noszenie maski jest "rozsądnym ograniczeniem, które musimy na jakiś czas zaakceptować" - ocenił Macron podczas konferencji prasowej w laboratorium farmaceutycznym w Villeneuve-la-Garenne, gdzie kładł nacisk na "zdrowotną i przemysłową" suwerenność Francji.

- Tak jak wy nie lubię nosić maseczki - przyznał.

Pozwala to jednak "na ponowne ożywienie działalności gospodarczej w dobrych warunkach" - powiedział prezydent dziennikarzom, przemawiając z maską na twarzy. Wskazał, że obowiązek zasłaniania ust i nosa staje się powszechny we Francji.

Chodzi o "to, aby nauczyć się (z tym) żyć" - dodał Macron.

- Najgorszą rzeczą byłoby dziś rozluźnić się i pozwolić wirusowi na szybsze rozprzestrzenianie się, co nieuchronnie doprowadziłoby nas do ponownej kwarantanny - podkreślił.

Zapytany o ograniczenia dotyczące podróżowania do Francji wprowadzone przez Wielką Brytanię, Belgię i Niemcy, Macron powiedział, że konieczna jest lepsza "europejska koordynacja" takich kwestii.

- Zamykanie granic między krajami nie ma sensu, gdy istnieją obszary aktywnego rozprzestrzeniania się wirusa. Musimy raczej mieć wspólną metodologię, aby zdefiniować strefy aktywnej transmisji (koronawirusa) - podkreślił.

- W najbliższych dniach będziemy pracować nad postępem w tej kwestii - zapewnił Macron.

Wcześniej w piątek sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune skrytykował restrykcje wobec Francji i jej obywateli. "Żałuję, że brakuje koordynacji" w tej sprawie - powiedział Beaune w radiu Europe 1.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum