PAP/Rynek Zdrowia | 08-03-2017 17:02

Prezydencka para ze wsparciem dla pań dotkniętych chorobą nowotworową

Prezydencka para: Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkała się w środę (8 marca)  z paniami, które dotknęła choroba nowotworowa. Uczestnicy debaty przekonywali, że w walce z rakiem szczególne ważne jest wsparcie ze strony osób bliskich, ale też organizacji niosących pomoc chorym.

Prezydent RP Andrzej Duda. Źródło: strona Prezydenta RP

W spotkaniu pod hasłem "Gdy kobieca wrażliwość budzi siłę", które odbyło się z inicjatywy Pierwszej Damy, z okazji Dnia Kobiet, wzięły udział m.in. prezes Fundacji "Żyjmy Zdrowo" Iwona Schymalla, szefowa Federacji Stowarzyszeń "Amazonki" Krystyna Wechmann, onkolog, dr Elżbieta Senkus-Konefka, psycholog Maria Rotkiel oraz działaczki Fundacji "Rak'n'Roll" - Marta Ozimek-Kędzior i Agnieszka Baka. Obecne były również kobiety, które zmagały się lub zmagają z chorobą nowotworową.

Agata Kornhauser-Duda przekonywała, że kobiety lubią być razem, nie tylko w chwilach radosnych, ale także wówczas, gdy pojawiają się troski i problemy. - Myślę, że to właśnie bycie razem i ta nasza kobieca szczególna wrażliwość budzą siłę, a przede wszystkim powodują, że można zrobić cos dobrego - podkreślała prezydencka małżonka.

Jak mówiła, inspiracją do tego, by zorganizować środowe spotkanie, były jej wcześniejsze rozmowy z pacjentkami chorymi onkologicznie.

- Muszę przyznać, że te spotkania były z jednej strony dla mnie w pewnym sensie zaskakujące, ale z drugiej strony - niezwykle budujące, ponieważ poznałam uśmiechnięte, pełne życia panie, które często, choć osłabione chorobą, to emanujące taką niezwykłą energią, entuzjazmem i siłą - zaznaczyła Kornhauser-Duda.

Jej zdaniem, kobiety niezależnie od wieku, wykształcenia i poglądów politycznych chcą i mogą działać razem, a także potrafią w piękny sposób celebrować życie, nie szczędząc innym dobrego słowa i uśmiechu.

Prezydent Duda zauważył, że w chorobie człowiek jest sam, w tym znaczeniu, że dotyka ona właśnie jego.

- Nawet ci najbliżsi, którzy są wokół, w oczywisty sposób nie do końca są w stanie zrozumieć co to znaczy być dotkniętym chorobą, obawą o życie swoje, ale najczęściej nawet nie tyle o swoje, ale przede wszystkim o przyszły los najbliższych - dzieci, rodziny, o to wszystko, co zdarzy się w przyszłości - zauważył Duda.

- Chciałbym życzyć paniom, wszystkim w Polsce, kobietom przede wszystkim, ale generalnie wszystkim ludziom, którzy są dotknięci chorobami, aby mimo tego, że w chorobie są sami, nigdy nie byli samotni - powiedział prezydent.

Nawiązując do hasła środowego spotkania, Duda zgodził się, że w kobietach jest ogromna wrażliwość. - Ona nie tylko budzi siłę w kobietach wzajemnie, ale ona budzi siłę także i w całym otoczeniu. Ona budzi siłę także i w mężczyznach - mogę panie, jako mężczyzna, o tym zapewnić - zaznaczył, przekonując, że on i Agata Kornhauser-Duda również tworzą parę, która się wzajemnie wspiera.

- Kobieta wrażliwość mojej żony budzi siłę także we mnie - podkreślił, zapewniając że zawsze jest gotów wspierać inicjatywy na rzecz kobiet, osób chorych lub w inny sposób potrzebujących pomocy.

Uczestniczki środowego spotkania, tak jak prezydent Duda podkreślali, że w podczas leczenia raka szczególne ważne jest wsparcie.

Marta Ozimek-Kędzior przypomniała, że Fundacja uruchomiła w zeszłym roku program "Boskie Matki", który oferuje opiekę dla pacjentek onkologicznych, które spodziewają się dziecka. Przekonywała, że rak i ciążę da się pogodzić.

- Tam mamy wsparcie ginekologów, onkologów, położników, położników, psychologów, dietetyków, rehabilitantów i też coś, czym Fundacja +Rak'n'Roll+ zawsze mocno stoi, czyli troską o kobiecość - zaznaczyła Ozimek-Kędzior.

Agnieszka Baka wspominała, że to ją m.in. choroba nowotworowa dotknęła kiedy była w ciąży. - Czy ja spotkałam na swoje drodze kogoś kto mnie wspierał? Tak - spotykałam chyba tylko osoby, które mnie wspierały, począwszy od przyjaciół rodziny, skończywszy na lekarzach - podkreślała działaczka Fundacji "Rak'n'Roll".

Dr Elżbieta Senkus-Konefka zachęcała z kolei kobiety dotknięte nowotworem, by nie rezygnowały z dotychczasowego życia.

- Są okresy, kiedy trzeba zwolnić, ale zdecydowanie (ważna jest) normalność - jeżeli pani pracowała rok temu, to ma pani dalej tak samo pracować, jeśli pani zajmowała się domem, to ma pani zajmować się domem. Przeniesienie z kategorii pracujących do kategorii rencistów oznacza przesunięcie z kategorii "zdrowych" do kategorii "chorych". Tego trzeba unikać - mówiła onkolog.

Agata Kornhauser-Duda objęła także patronat nad kampanią edukacyjną dla kobiet z zaawansowanym rakiem piersi "Wykorzystaj czas na życie!". W jej ramach powstał m.in. film dokumentalny, którego fragment zaprezentowano w środę w Pałacu Prezydenckim. Bohaterkami obrazu jest pięć kobiet, które wygrały walkę z nowotworem oraz ich bliscy. Panie opowiadają w filmie o swych doświadczeniach w walce z chorobą; ich rodziny - m.in. o obawach o zdrowie i życie ukochanej osoby.