Prezes warszawskich wodociągów: nie ma możliwości skażenia wody

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 września 2020 18:02

Zrzut ścieków jest 10 km poniżej naszych ujęć, więc nie ma możliwości, że woda, z której korzystają warszawiacy jest skażona - powiedziała w środę (2 września) prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Renata Tomusiak.

Prezes warszawskich wodociągów: nie ma możliwości skażenia wody
"Po sieci krążą nieprawdziwe informacje dotyczące tego, że woda dla Warszawy jest rzekomo skażona". Fot. archiwum

Jak powiedziała Tomusiak, MPWiK wszczęło kampanię informacyjną.

- Po sieci krążą nieprawdziwe informacje dotyczące tego, że woda dla Warszawy jest rzekomo skażona, a to nieprawda. Zrzut ścieków jest 10 km poniżej naszych ujęć, więc nie ma możliwości, że woda, z której korzystają warszawiacy jest skażona - podkreśliła.

Zapewniła jednak, że MPWiK ma "poczucie odpowiedzialności", żeby przeciwdziałać pogorszeniu jakości wody w rzece i współpracuje w tym celu z Płockiem, leżącym w dolnym biegu Wisły, który część wody wodociągowej musi czerpać z ujęć wiślanych.

- Robimy wszystko, zgodnie z planem z zeszłego roku, żeby przeciwdziałać pogorszeniu się wody - choćby minimalnemu - w dalszym biegu Wisły. Pobieramy zatem próbki i współpracujemy z wodociągami płockimi - wskazała.

Jak podała, woda jest badana w siedmiu punktach pomiędzy Warszawą a Płockiem: w Kazuniu, Zakroczymiu, Czerwińsku, Wyszogrodzie 5,5 km przed ujściem Bzury, Wyszogrodzie 3 km za ujściem Bzury, Zakrzewie Kościelnym i Płocku.

- Oczywiście pobieramy również na terenie Warszawy i to jest osiem punktów. Według naszych wyników stan wody pogorszył się 500 m od miejsca zrzutu. Natomiast w dalszym przebiegu utrzymuje swoje parametry jakościowe. Mamy nadzieję, że uda się jak najszybciej uruchomić most pontonowy - podkreśliła.

Przypomnijmy, że w sobotę (29 sierpnia) doszło do kolejnej (po roku) awarii rurociągu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni "Czajka". Ścieki są zrzucane do Wisły. Wkrótce wojsko przystąpi do budowy tymczasowego mostu (pontonowego), na którym zostaną ułożone rury, którymi możliwe będzie wznowienie transportu ścieków do oczyszczalni.

PAP - Alicja Skiba

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum