Prezes NRL: lekarz nieprzyjmujący "pacjentów z PiS" może naruszać zasady etyki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2018 16:27

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej przekazał do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej sprawę lekarza, który na drzwiach gabinetu miał wywiesić informację, że "nie obsługuje pacjentów z PiS". Zdaniem szefa NRL postępowanie lekarza "może stanowić naruszenie zasad etyki lekarskiej".

Fot. PTWP

Portal niezalezna.pl podał we wtorek, że jeden z lekarzy pracujących na Pomorzu na drzwiach swojego gabinetu powiesił kartkę z napisem: "W tym gabinecie nie obsługujemy pacjentów z PiS, ponieważ wyposażenie zostało zakupione z dotacji funduszy WOŚP". PAP nie udało się skontaktować z lekarzem, należy on do Wojskowej Izby Lekarskiej.

Biuro prasowe Naczelnej Izby Lekarskiej poinformowało PAP, że prezes NRL Maciej Hamankiewicz uznał, iż "postępowanie lekarza może stanowić naruszenie zasad etyki lekarskiej" i przekazał sprawę do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

"Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej skierował informacje o wysokim prawdopodobieństwie przewinienia zawodowego polegającego na naruszeniu art. 3 Kodeksu Etyki Lekarskiej do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Wojskowej Izby Lekarskiej, do której należy lekarz i objął to postępowanie nadzorem" - poinformowała NIL.

Wskazany przez rzecznika przepis Kodeksu Etyki Lekarskiej stanowi, że "lekarz powinien zawsze wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka bez względu na wiek, płeć, rasę, wyposażenie genetyczne, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną, poglądy polityczne lub inne uwarunkowania".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum