PAP/Rynek Zdrowia | 07-12-2018 11:46

Prezes NIK: spośród 28 krajów UE Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze

Spośród krajów Unii Europejskiej, to w Polsce jakość powietrza jest najgorsza - powiedział w piątek (7 grudnia) w Katowicach prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Bardzo wiele do życzenia pozostawia koordynacja działań na rzecz walki ze smogiem - oceniła Izba po przeprowadzonej kontroli.

Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

- Niestety z kontroli jednoznacznie wynika, że spośród wszystkich 28 państw Unii Europejskiej Polska jest najbardziej zanieczyszczona, ma najgorszą jakość powietrza - powiedział Kwiatkowski dziennikarzom przed debatą na temat jakości powietrza, która towarzyszyła trwającemu w Katowicach szczytowi klimatycznemu ONZ COP24.

- W kontekście przekroczenia norm na benzo(e)piren - a polskie normy są i tak są zdecydowanie wyższe niż te zalecane przez Światową Organizację Zdrowia - jesteśmy dokładnie na ostatnim miejscu. W kontekście pyłów zawieszonych, też w zależności od regionu Polski, też jesteśmy na końcu tej listy. Najbardziej obrazuje to fakt, że na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 36 to miasta w Polsce - dodał Kwiatkowski.

Jak powiedział prezes, jeden z głównych wniosków przeprowadzonej kontroli jest to, że koordynacja działań dotyczących walki ze smogiem pozostawia bardzo wiele do życzenia. - Kompetencje poszczególnych instytucji się krzyżują, a środki finansowe przeznaczone na walkę ze smogiem są zbyt małe w stosunku do potrzeb - powiedział prezes NIK. Jak dodał, cieszą deklaracje rządu o przekazaniu w kolejnych latach dużych środków finansowych na ten cel, "ale realnie dzisiaj te środki, które są, idą nie w miliardy, a w miliony złotych i są daleko zbyt małe w stosunku do potrzeb".

Kontrola NIK dotycząca jakości powietrza w Polsce objęła lata 2014-2017.