Prezes NFZ o infolinii pacjenta: wsparcie psychologiczne otrzymało już 1,8 tys. osób

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2020 18:37

Telefoniczna Informacja Pacjenta od początku kwietnia obsłużyła 1,8 tys. połączeń. Dzwoniący otrzymują wsparcie psychologiczne związane ze skutkami pandemii: osamotnieniem, powrotem do pracy i trudnościami w relacjach - poinformował na Twitterze prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Adam Niedzielski.

Prezes NFZ o infolinii pacjenta: wsparcie psychologiczne otrzymało już 1,8 tys. osób
Adam Niedzielski, prezes NFZ; FOT. PTWP

"Od 6.04 na naszej infolinii #TIP (Telefoniczna Informacja Pacjeta - PAP) można uzyskać wsparcie psychologiczne. Obsłużyliśmy już ponad 1800 połączeń. Średni czas rozmowy to 20 min, czas oczekiwania - 11 s. Najczęściej szukamy wsparcia związanego ze skutkami pandemii: osamotnienie, powrót do pracy, trudności w relacjach" - napisał w piątek (26 czerwca) na Twitterze prezes NFZ.

Konsultanci całodobowej, bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta pod numerem 800-190-590 udzielają porad w sprawach medycznych, ale także tych związanych z epidemią. Dzwoniący mogą też prosić o przekierowanie rozmowy do psychologa dyżurującego przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Ta szczególna forma pomocy skierowana jest do osób w kryzysie emocjonalnym, które np. odczuwają stres lub lęk wywołany sytuacją związaną z koronawirusem.

Psycholog w trakcie telefonicznej rozmowy przeprowadza wywiad i w razie potrzeby wskazuje dalszą ścieżkę postepowania, np. konieczność konsultacji psychiatrycznej lub diagnozy pod kątem ewentualnej terapii.

Klaudia Torchała

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum