PAP/Rynek Zdrowia | 24-09-2019 20:29

Premier: wdrożyliśmy rozwiązania, które już poprawiają jakość powietrza w Polsce

Wdrożone przez rząd rozwiązania m.in. dot. jakości kotłów, jakości paliwa, norm antysmogowych - już wydatnie przyczyniają się do poprawy jakości powietrza - powiedział we wtorek (24 września) premier Mateusz Morawiecki .

Fot. PTWP

Premier, podczas konferencji po posiedzeniu rządu podziękował organizacjom zaangażowanym w poprawę polskiego powietrza m.in Polskiemu Alarmowi Smogowemu. - Oni wiedzą, że to zabiera czas, [...] że wdrożyliśmy rozwiązania dotyczące jakości kotłów, jakości i norm paliwa, a także normy antysmogowe, program "Mój prąd", program "Czyste powietrze" - wszystkie te programy naszego rządu bardzo wydatnie już się przyczyniają do poprawy jakości powietrza, a jestem przekonany, że w najbliższych kwartałach ten postęp będzie coraz bardziej widoczny - ocenił premier.

- Chcę też wspomnieć o pewnym programie dla młodych ludzi, dla start-upów, dla bardzo wielu środowisk, programie coraz bardziej atrakcyjnym, za który chciałem bardzo gorąco podziękować. To program govtech, w ramach tego programu, tysiące ludzi myślą nad najlepszymi możliwymi rozwiązaniami prośrodowiskowymi, a my z nich potem korzystamy - zaznaczył.

Przyjęty program "Czyste powietrze" zakłada m.in dofinansowanie do zamiany tzw. kopciuchów, czyli pieców starego typu, na nowoczesne urządzenia emitujące znacznie mniej zanieczyszczeń do atmosfery. W przyszłej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 resort ochrony środowiska planuje pozyskać ze środków europejskich (Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko) ok. 30 mld zł na realizację tego programu. Szef MŚ Henryk Kowalczyk powiedział w sierpniu tego roku, że pieniądze te powinno się udać uruchomić od 2022 roku.

Ewa Wesołowska, Radosław Jankiewicz (PAP)