Premier Francji: jeśli nie będzie sanitarnej katastrofy, 7 stycznia otworzymy wyciągi narciarskie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2020 11:47

Premier Francji Jean Castex po spotkaniu w piątek (11 grudnia) z przedstawicielami branży i samorządowcami obiecał otworzyć wyciągi narciarskie od 7 stycznia po warunkiem, że "nie będzie katastrofy sanitarnej".

Premier Francji:  jeśli nie będzie sanitarnej katastrofy, 7 stycznia otworzymy wyciągi narciarskie
FOT. Barney Moss:Flickr (CC BY 2.0)

Ogłoszenie nastąpiło kilka godzin po tym, jak Rada Stanu - odpowiednik najwyższego sądu administracyjnego - potwierdziła decyzję rządu o utrzymaniu zamknięcia wyciągów narciarskich, która jest od wielu dni kontestowana przez samorządowców oraz branżę narciarsko-turystyczną.

Data 7 stycznia pokrywa się również z datą wyznaczoną na ponowną ocenę ponownego otwarcia muzeów, teatrów, kin i innych placówek kultury.

Ten nowy termin, zamiast jak wcześniej obiecywano 15 grudnia, został ogłoszony przez szefa rządu w czwartek wieczorem na konferencji prasowej. Utrzymanie restrykcji sanitarnych wynika z poważnej wciąż sytuacji epidemicznej - jak tłumaczył Castex.

Rząd spełnił jednak oczekiwania finansowe interesariuszy górskich: "obiecana rekompensata finansowa wydaje się zadowalająca" - stwierdził w piątek prezydent regionu PACA (Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże) Renaud Muselier, cytowany przez agencję AFP.

- Chcielibyśmy zachować serce sezonu narciarskiego w okresie luty-marzec - stwierdził natomiast sekretarz stanu ds. turystyki Jean-Baptiste Lemoyne, uzasadniając zamknięcie wyciągów narciarskich na Boże Narodzenie.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum