Prawie połowa Polaków "za" restrykcjami dla niezaszczepionych. Chcą ograniczeń na wzór Francji i Włoch

Autor: oprac. KG • Źródło: Rynek Zdrowia02 sierpnia 2021 11:40

Według 44,8 proc. badanych w Polsce należy wprowadzić ograniczenia dla niezaszczepionych, podobne do tych z Włoch czy Francji. Chodzi o  umożliwienie wstępu do restauracji, kin, komunikacji publicznej tylko osobom posiadającym certyfikat covidowy.

Dla co trzeciego Polaka pandemia wpłynęła na plany wakacyjne lub przebieg urlopu w bardzo dużym stopniu. Fot. Shutterstock
  • Biostat bada opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2. Pod koniec lipca zapytał m.in. o to, czy należy wprowadzić w Polsce ograniczenia dla niezaszczepionych oraz o obawy związane z kolejną falą koronawirusa
  • W sondażu zadano również pytania wpływie pandemii na wakacje oraz o respektowaniu zasad dotyczących DDM podczas urlopu
  • 44,8% Polaków, uważa, że należy wprowadzić ograniczenia dla niezaszczepionych
  • Kolejnej fali zakażeń koronawirusem obawia się 67,6% respondentów
  • 70% uważa, że w miesiącach wakacyjnych znalazło się w sytuacjach lekceważenia zasad DDM - Dystans, Dezynfekcja, Maseczka

Prawie połowa Polaków "za" ograniczeniami dla niezaszczepionych

Z sondażu Biostat wynika, że w sumie 44,8 proc. Polaków uważa, że należy wprowadzić ograniczenia dla niezaszczepionych, podobne do rozwiązań znanych z innych krajów (np. z Francji czy Włoch), które polegałyby między innymi na umożliwieniu wstępu do restauracji, kin, komunikacji publicznej tylko osobom posiadającym certyfikat covidowy. Co czwarty Polak uważa przy tym takie działanie za zdecydowanie pożądane.

Zdecydowanie przeciwnych wprowadzaniu ograniczeń dla niezaszczepionych jest 27,8 proc. respondentów oraz 8,5 proc. - raczej przeciwnych, natomiast 18,9 proc. nie ma zdania na ten temat.

Czy Polacy boją się kolejnej fali zakażeń?

Z lipcowego sonadżu Biostat wynika, że kolejnej fali zachorowań na COVID-19 obawia się 67,6 proc.  uczestników – lęk jest tym większy, im starsi są respondenci. W grupie powyżej 55 lat niemal trzy czwarte ankietowanych wyraża obawę przed kolejną falą zachorowań, podczas gdy tylko co drugi z najmłodszych Polaków ma takie obawy.

72,9 proc. Polaków uważa, że szczepienia przeciw COVID-19 mogą doprowadzić do ograniczenia pandemii SARS-CoV-2. Aż 27,1 proc. uczestników sondażu nie uważa szczepienia przeciw COVID-19 za środek ograniczający pandemię koronawirusa.

Co ciekawe, sceptyczne wobec szczepień częściej są kobiety niż mężczyźni. Niemal co trzecia z kobiet wątpi w skuteczność szczepień w walce z pandemią, podczas gdy wśród mężczyzn tylko co piąty.

Jak nam idą szczepienia przeciw COVID-19?

W ostatnim tygodniu czerwca w sondażu Biostat przyjęcie pełnej dawki szczepionki potwierdziło 45,9 proc. respondentów, zaś oczekiwanie na drugą dawkę szczepionki - 4,9 proc.. Był to wynik zgodny z oficjalnymi danymi, publikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia z tego okresu.

Z nowe sondażu przeprowadzonego w dniach 26-28 lipca wynika, że do szczepień nie przystąpiło dotąd 49,2 proc. uczestników sondażu. Co trzeci Polak (32,6 proc.) nie zarejestrował się dotąd do szczepienia przeciw COVID-19. Kolejnych 16,6 proc. respondentów deklaruje, że zarejestrowało się na szczepienie.

W grupie osób, które nie chcą się szczepić, najczęściej wskazywanym powodem jest obawa przed skutkami ubocznymi – zaznaczyło tę odpowiedź niemal dwie trzecie przeciwników szczepień (65,5 proc.). 52,4 proc. niechętnych wobec szczepień uważa, że szczepionka nie chroni przed kolejnymi wariantami koronawirusa, 46,3 proc. w tej grupie nie wierzy w skuteczność szczepionki, a 18,7 proc. nie wierzy w pandemię.

Wśród osób już zaszczepionych 94,2 proc. uważa szczepienie za właściwą metodę zwalczania pandemii, nieco niższy odsetek podzielających to przekonanie odnotowano wśród oczekujących na drugą dawkę – 85,7 proc. wskazań, natomiast wśród niezaszczepionych sensowność szczepienia dostrzega zaledwie co drugi respondent.

Jak pandemia wpływa na letnie urlopy?

Pandemia wpływa na plany wakacyjne lub przebieg urlopu co trzeciego Polaka w bardzo dużym stopniu. Wpływ ten za niewielki uznało 42,2 proc. ankietowanych, natomiast zupełnie bez znaczenia - co czwarty.

Co ciekawe, wyraźnie częściej wpływ pandemii na przebieg tegorocznych wakacji odczuwają osoby zaszczepione, nawet jedną dawką. Aż 36,4 proc. nieszczepionych twierdzi natomiast, że pandemia zupełnie nie ma znaczenia podczas ich urlopu.

70 proc. Polaków znalazło się w miesiącach wakacyjnych i urlopowych w sytuacji lekceważenia zasad dotyczących dystansu społecznego, maseczek i liczby osób. 27,8% respondentów miało do czynienia z dodatkowymi opłatami „z powodu pandemii”.

23,2 proc. napotkało na ograniczenia wstępu do sklepu, na plaże, do hotelu, restauracji i tym podobne. 19,5 proc. ankietowanym sprawdzano zaświadczenia o szczepieniu lub przebytym COVID-19. 16,8 proc. uważa, że w czasie wakacji napotykało na sytuacje uprzywilejowania osób zaszczepionych, na przykład w formie braku ograniczeń czy braku  wymogu maseczek.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum