Praktyki lekarzy rodzinnych działają w Polsce od 20 lat

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 27 września 2015 17:20

Przed dwudziestu laty pierwszą praktykę lekarza rodzinnego w Polsce zarejestrował w Bielawie (Dolnośląskie) dr Wiesław Iwanowski. Jego zdaniem w ciągu tych lat zachwiana została podstawowa idea medycyny rodzinnej, która miała prowadzić do bliższego i lepszego kontaktu z pacjentem.

Praktyki lekarzy rodzinnych działają w Polsce od 20 lat. Fot. Archiwum

Obecnie w kraju pracuje ponad 10 tys. lekarzy rodzinnych.

Dr Iwanowski, który wciąż prowadzi swój gabinet, zarejestrował praktykę 27 września 1995 r. Jak wspomina w rozmowie z PAP, początki nie były łatwe pod względem formalno-prawnym.

- Kontrakt trzeba było wówczas podpisać z wojewodą. Problem tkwił w tym, że urzędnicy nie bardzo wiedzieli, jak to ma wyglądać w szczegółach. Dlatego podpisanie mojego pierwszego historycznego kontaktu z wojewodą wałbrzyskim Henrykiem Gołębiewskim odbyło się w Ministerstwie Zdrowia - powiedział Iwanowski.

Dodał, że w pierwszym okresie funkcjonowania tego nowego systemu lekarz rodzinny zobligowany był do opieki całodobowej i faktycznie nierzadko pracował bez przerwy.

- Zdarzyło mi się w ciągu jednego dnia np. przyjąć 80 pacjentów i potem jeszcze odbyć 16 wizyt domowych. Bywały i takie sytuacje, że sam dzwoniłem na pogotowie ratunkowe, by mogło jakoś mnie wyręczyć w tej ciągłej pracy - opowiadał pionier medycyny rodzinnej.

Na biurokrację poświęca teraz połowę czasu
Iwanowski podkreślił, że w kolejnych latach najbardziej obciążające stały się jednak "obowiązki biurokratyczne, które zakłócają kontakt z pacjentem i zawodowy rozwój lekarzy".

- Kiedyś biurokracja pochłaniała mi jeden procent czasu, a teraz już ponad pięćdziesiąt procent. Lekarze mieli więcej czasu dla pacjenta, ale również i na szkolenie się. Uczestniczyliśmy w zajęciach dodatkowych. Teraz chęć do dokształcania się spada - mówił.

Zdaniem lekarza, po dwudziestu latach zachwiana została podstawowa idea praktyki lekarza rodzinnego, która miała sprowadzać się do bliższego i lepszego kontaktu z pacjentem.

- To była idea małych praktyk, w których lekarz rodzinny dobrze zna swoich pacjentów i jest fundamentem wiedzy o jego stanie zdrowia. Ja ze swoimi pacjentami wciąż jestem blisko, znam ich czasami lepiej niż rodzina - dodał Iwanowski.

Ocenił, że po 20 latach "znowu spycha się lekarza rodzinnego do roli lekarza pierwszego kontaktu, a sama specjalizacja lekarza rodzinnego staje się "coraz mniej atrakcyjna dla młodych kolegów".

- Tworzenie dużych przychodni z centrami specjalistów to fatalny kierunek zmian. Zapytałem niedawno kolegów z Hiszpanii, co zmieniliby w swoim systemie. Odpowiedź brzmiała, że nigdy nie zrobiliby takich organizacyjnych molochów, ponieważ obecnie u nich pacjent czuje się, jakby był na dworcu kolejowym - powiedział Iwanowski.

Brakuje przychylności rządzących dla jednoosobowych praktyk
Prezes Porozumienia Zielonogórskiego Jacek Krajewski powiedział PAP, że małe praktyki lekarzy rodzinnych nie rozwijają się równomiernie w całym kraju, ponieważ brakuje przychylności rządzących.

- W Warszawie takich praktyk jest mało, natomiast np. we Wrocławiu czy na całym Dolny Śląsku stosunkowo dużo. Sama idea jest dobra, ale warunki stwarzane do wdrażania jej w życie nie są najlepsze. Brakuje przychylności rządzących - ocenił prezes PZ.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka PZ Monika Kowalska, na ponad 6,5 tys. placówek działających w ramach podstawowej opieki zdrowotnej jedynie 800 to "tradycyjne małe praktyki prowadzone przez pojedynczych lekarzy rodzinnych".

MZ o lekarzach rodzinnych
Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce w podstawowej opiece zdrowotnej pracuje 22 tys. lekarzy, z których 10,2 tys. posiada specjalizację z medycyny rodzinnej.

Zasadniczym celem medycyny rodzinnej jest utrzymywanie pacjentów w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej poprzez stosowanie profilaktyki i leczenie najczęstszych schorzeń. Medycyna rodzinna wymaga interdyscyplinarnego podejścia do pacjenta z uwzględnieniem jego osoby jako całości wraz z jego rodziną, otoczeniem i całą społecznością.

Do zadań lekarza rodzinnego należy samodzielna konsultacja zarówno dzieci, jak i dorosłych, a w razie potrzeby współpraca ze specjalistami, a także kierowanie pacjentów do diagnostyki i leczenia w placówkach specjalistycznych. Lekarz rodzinny zajmuje się też profilaktyką zdrowotną i m.in. bilansami zdrowia dzieci.

Lekarz rodzinny w polskim systemie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego uprawniony jest do bezpłatnego udzielania świadczeń medycznych figurujących na liście świadczeń gwarantowanych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Zdobycie specjalizacji z medycyny rodzinnej trwa w Polsce cztery lata, z czego połowa szkolenia odbywa się w szpitalach i placówkach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Dyplom specjalisty medycyny rodzinnej uznawany jest w krajach Unii Europejskiej i upoważnia do pracy w opiece podstawowej jako lekarz rodzinny.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum