Praga: szpitali tymczasowy zostanie zlikwidowany, nie przyjął ani jednego pacjenta

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2021 19:23

Szpital rezerwowy dla chorych na Covid-19 w Pradze zostanie zlikwidowany - poinformował w piątek minister zdrowia Czech Jan Blatny. Jego zdaniem utrzymywanie obiektu, w sytuacji braków w personelu medycznym, straciło sens. W drugim szpitalu w Brnie działa centrum szczepień.

Praga: szpitali tymczasowy zostanie zlikwidowany, nie przyjął ani jednego pacjenta
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital zlokalizowany na praskich terenach wystawowych w Letnianach powstał pod koniec października 2020 r. i nie przyjął ani jednego pacjenta. Zdaniem wiceministra zdrowia Vladimira Czernego lepszym rozwiązaniem od utrzymywania szpitala będzie wykorzystanie personelu medycznego w inny sposób. Za wydzierżawienie terenu, na którym stoi szpital mogący przyjąć 500 pacjentów, państwo już zapłaciło około 2 mln euro.

Blatny powiedział także, że tzw. brytyjski wariant koronawirusa został potwierdzony w połowie z 14 krajów (województw) w Czechach. Według ministra chodzi o jednostkowe przypadki. Blatny powiedział także, że kontakty w przypadkach zakażeń, co do których jest podejrzenie, że chodzi o brytyjski wariant, badane są w pierwszej kolejności.

Blatny potwierdził, że prowadzone są negocjacje z przedstawicielami firmy Regeneron, której specyfik jako lek przeciw Covid-19 chcą kupić Niemcy. Ministerstwo czeka na kolejną partię informacji od firmy i na jej podstawie może zapaść decyzja o zakupie leku. Lek ten przyjmował były amerykański prezydent Donald Trump.

W związku z obowiązującymi i dodatkowo zaostrzonymi od najbliższej soboty restrykcjami demonstrowali w Pradze zwolennicy inicjatywy Zdechł PIES (Chcipl PES. Akronim PES, czyli pies pochodzi od Proti Epidemicky System, czyli system przeciwepidemiczny - PAP). Jej sympatycy odrzucają wprowadzone przez rząd ograniczenia, szczególnie te dotyczące gastronomii.

Około 50 osób z transparentami i czeskimi flagami blokowało jedno z wejść do siedziby gabinetu. Jedną osobę zatrzymano za brak maseczki. Inicjatywa ogłosiła, że chce stać się partią polityczną, a do tego kroku zachęca ich część prawników, którzy są zdania, że partie polityczne nawet w czasach ograniczeń związanych z pandemią mogą funkcjonować.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum