PAP/Rynek Zdrowia | 27-01-2013 13:28

Pracownicy hospicjów spotkali się na Jasnej Górze

Pielęgniarki, lekarze, wolontariusze i inne osoby pomagające na co dzień terminalnie chorym pacjentom uczestniczyły w niedzielę (27 stycznia) na Jasnej Górze w Pielgrzymce Hospicjów Polskich.

Głównym punktem pielgrzymki była msza odprawiona w Kaplicy Matki Bożej. Przewodniczył jej abp Stanisław Nowak, arcybiskup senior archidiecezji częstochowskiej.

- Bardzo często zżerani chorobą raka ludzie, skłonni są widzieć przed sobą tylko ciemność, ciemność śmierci. Do takich trzeba nam iść z wielkim sercem, z całą wielkością naszego człowieczeństwa, ze słowem Ewangelii pokoju i nadziei - nadziei na życie wieczne - zaapelował w homilii abp Nowak.

W kontekście opieki nad terminalnie chorymi odniósł się także do eutanazji. - To jest demoniczne rozwiązanie, będące znakiem zagubienia się ludzkości i braku szczypty zdrowego humanitaryzmu, nie tylko wiary. Ruch hospicyjny zawsze stoi na antypodach metody podawania choremu pastylek skracających życie. Przecież tylko Bóg daje życie, i tylko on może je zabierać, a właściwie przemieniać w inne życie, o wiele jaśniejsze, piękniejsze - wskazał arcybiskup.

Osoby pomagające terminalnie chorym - pielęgniarki, lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, pracownicy socjalni i wolontariusze - przyjechały do Częstochowy już w piątek (25 stycznia). Tego dnia rozpoczęła się 17. Jasnogórska Konferencja Opieki Paliatywnej i Zespołów Hospicyjnych. Jej uczestnicy dzielili się wiedzą i doświadczeniem z zakresu niesienia pomocy terminalnie chorym. Tradycyjnie został przygotowany cykl wykładów dotyczących opieki paliatywnej.