Praca zdalna w pandemii rujnuje zdrowie psychiczne pracowników i pracodawców

Autor: IB, Pracodawcy RP/ Rynek Zdrowia • • 18 lutego 2021 16:27

Rusza ogólnopolska kampania edukacyjno-informacyjna "Zrozum. Poczuj. Działaj!" wspierająca zdrowie psychiczne i emocjonalne pracowników i pracodawców.

Praca zdalna w pandemii rujnuje zdrowie psychiczne pracowników i pracodawców
Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości pracodawców i pracowników w kwestii zdrowia psychicznego Fot. materiały prasowe

Głównym celem kampanii jest zwiększenie świadomości pracodawców i pracowników w kwestii zdrowia psychicznego, przy czym nacisk położony jest na promowanie postaw zrozumienia i akceptacji osób z problemami psychicznymi.

Wciąż wiele osób boi się przyznać do problemu, a tym bardziej poprosić o pomoc, dlatego celem jest oswojenie tego tematu i łamanie istniejącego tabu. Działania mają popularyzować potrzebę budowania rozwiązań, które zapewnią troskę o nasz stan psychiczny. Kampania ma także uświadomić wpływ zaburzeń emocjonalnych na środowisko pracy - przykładem są mniejsza wydajność pracownika czy rosnąca z tego powodu absencja chorobowa.

- Zdrowy pracownik, to zdrowa firma. A pamiętajmy, że wydajność i efektywność pracy zależy w znacznej mierze od zdrowia psychicznego pracownika. Dlatego konieczne jest pochylenie się nad tym tematem. Chcemy uświadomić, jak duży wpływ na pracę ma samopoczucie pracownika i jego zdrowie emocjonalne - mówi dr Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

- W kampanii zachęcamy pracodawców do wzięcia większej odpowiedzialności za swój zespół. Pamiętajmy, że sukces każdej firmy nie bierze się z niczego, zawsze stoją za nim ludzie. To właśnie oni są największym kapitałem każdej firmy, w który warto inwestować i o którego warto dbać - dodaje.

- Poprzez wspólne działania chcemy podnieść jakość życia osób borykających się z codziennym stresem i presją zmieniającego się świata. Chcemy edukować, wyjaśniać i motywować. Między innymi zaplanowaliśmy serię webinarów i wywiadów z ekspertami kampanii, podczas których przybliżymy najważniejsze zagadnienia związane ze zdrowiem psychicznym, odpowiemy na pytania i postaramy się rozwiać wątpliwości związane z tym tematem - wskazuje Agata Swornowska, prezes Zarządu Grupa ArteMis Sp. z o.o.

Pracodawcy RP są w trakcie przygotowywania Księgi Rekomendacji dotyczącej pracy zdalnej, która zawiera główne wnioski i rekomendacje, opracowane przez ekspertów, na podstawie przeprowadzonych badań w zakresie rozwiązań legislacyjnych, ekonomicznych i społecznych związanych z tą formą świadczenia pracy. Z badań tych jasno wynika, że negatywne skutki psychiczne pracy zdalnej odczuwa aż 94% ankietowanych pracodawców i pracowników.

- W ramach kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!” chcemy pokazać jak ważnym aspektem jest monitoring zdrowia mentalnego pracowników przez pracodawców. To z kolei, pozwoli określić, którzy pracownicy wymagają natychmiastowego wsparcia oraz jakie to wsparcie powinno przybrać formę - mówi Agata Kulak-Walczak, zastępca dyrektora generalnego Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.

- Pamiętajmy, że stres i zaburzenia emocjonalne wpływają nie tylko na efektywność i wydajność Pracownika. Realnie wpływają także na jego obecność w pracy. W Polsce obserwuje się stały wzrost liczby dni absencji chorobowej właśnie z powodu zaburzeń psychicznych. I o tym też będziemy mówili w naszej kampanii - dodaje.

Kampania została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, a także Centralnego Instytutu Ochrony Pracy-Państwowego Instytutu Badawczego. Patronem działań jest Instytut Psychologii Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacja Rozwoju i Promocji Psychoterapii.

- Statystyki zaburzeń psychicznych są zatrważające. Najwięcej danych dostarczyło nam badanie EZOP i wynika z niego, że u niemal 24% osób w badanej populacji można rozpoznać występowanie przynajmniej jednego zaburzenia psychicznego, co w skali kraju daje 6 mln osób w wieku produkcyjnym - mówi psycholog Elżbieta Grabarczyk.

- Bo właśnie na kluczowy wiek produkcyjny przypada szczyt zachorowań np. na depresję. Jednocześnie statystyki pokazują, że 75% osób cierpiących z powodu zaburzeń nie otrzymuje żadnej profesjonalnej pomocy. Dlatego działania zmierzające do profilaktyki zaburzeń psychicznych i promocji zdrowego stylu życia są tak istotne - zaznacza.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum