PAP/Rynek Zdrowia | 15-04-2015 17:46

Poznańska klinika wśród światowych liderów medycyny sportowej

Dostęp do najnowszych badań, technologii, regularne kontakty z najbardziej znanymi placówkami medycyny sportowej na świecie to korzyści, jakie odniosła poznańska klinika Rehasport po otrzymaniu akredytacji Światowej Federacji Piłkarskiej (FIFA).

W środę (15 kwietnia) na poznańskim INEA Stadionie nastąpiło oficjalne wręczenie certyfikatu "FIFA Medical Centre of Excellence" klinice Rehasport. Szef komisji medycznej FIFA Michel D'Hooghe przyznał, że to wyjątkowe wyróżnienie, bowiem na całym świecie podobną akredytacją mogą pochwalić się tylko 42 centra na świecie.

- By otrzymać certyfikat należy spełnić określone, bardzo wymagające kryteria. Ośrodek musi mieć duże doświadczenie we współpracy z klubami sportowymi, wdrażać projekty profilaktyczne, prowadzić własne badania oraz kształcić własne kadry naukowe. Mogę powiedzieć, że co roku otrzymujemy ogromną liczbę próśb o możliwość dołączenia do naszego grona. My chcemy je powiększać, ale mamy zamiar robić to powoli - mówił na konferencji prasowej D'Hooghe.

Obecność w tak elitarnym gronie pozwoli poznańskiej klinice korzystanie z całego bagażu doświadczeń ośrodków medycznych z całego świata.

- Możemy uczestniczyć w ogromnej platformie wymiany informacji medycznej. Jesteśmy już po takim pierwszym spotkaniu w Londynie, gdzie przebywali przedstawiciele wszystkich centrów FIFA. Możemy skorzystać z pomocy ośrodków na całym świecie, podobnie jak inne kluby, zawodnicy będą mogli korzystać z naszej wiedzy - tłumaczył prezes kliniki Witold Dudziński.

Szef komisji medycznej FIFA przyznał, że choć współpraca dotyczy przede wszystkim piłki nożnej, z wiedzy lekarzy skorzystają także przedstawiciele innych dyscyplin.

- Tutaj nie ma bariery między piłką nożną, a pozostałymi dyscyplinami, choć każda z nich ma swoją specyfikę urazowości. My natomiast sami organizujemy konferencje, na które zapraszamy przedstawicieli innych dyscyplin. Sami możemy też z ich wiedzy skorzystać - podkreślił.

D'Hooghe w czwartek w Warszawie wręczy Carolina Medical Center certyfikat "FIFA Medical Clinic of Excellence". Jak wyjaśnił, to ośrodki, które są rekomendowane przez Światową Federację Piłkarską, ale nie spełniły wszystkich wymaganych kryteriów obowiązujących dla certyfikatu "FIFA Medical Centre of Excellence".

Rehasport posiada specjalistyczną sieć klinik ortopedyczno-rehabilitacyjnych, zapewniająca najnowocześniejszą diagnostykę, leczenie i rehabilitację dla ponad 150 tysięcy pacjentów. Powstają w niej nowatorskie metody leczenia, m.in. schorzeń łąkotki, urazów barku i skoliozy. Ośrodek jest także głównym partnerem medycznym m.in. męskiej i żeńskiej reprezentacji w piłce ręcznej oraz Polskiego Związku Żeglarskiego.