Poznańska fundacja zebrała ponad 3 tony opatrunków dla szpitali misyjnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 listopada 2019 12:59

Poznańska fundacja "Redemptoris Missio" zebrała ponad 3 tony opatrunków dla szpitali misyjnych w ramach akcji "Opatrunek na ratunek". Opatrunki z Polski trafią m.in. do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej.

Poznańska fundacja zebrała ponad 3 tony opatrunków dla szpitali misyjnych
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Prezes fundacji "Redemptoris Missio" Justyna Janiec-Palczewska podkreśliła we wtorek (19 listopada), że efekty ósmej edycji akcji "Opatrunek na ratunek" przerosły najśmielsze oczekiwania jej organizatorów.

- Szacujemy, że zebranych opatrunków są ponad trzy tony, a cały czas spływają do nas paczki z opatrunkami z całej Polski - wskazała.

Pierwszy transport pomocy humanitarnej do Kamerunu i Republiki Środkowoafrykańskiej wyruszy z siedziby fundacji we wtorek. Na miejscu dary zostaną rozdzielone między poszczególne misje. Kolejne transporty planowane są w grudniu.

- W skład transportu, oprócz środków opatrunkowych, wejdzie również wyposażenie sali opieki neonatologicznej: inkubator, stanowisko do ogrzewania noworodków i respirator, pozyskane od jednego z wielkopolskich szpitali. Sprzęt ten będzie pomocny w ratowaniu kameruńskich wcześniaków - podkreśliła Janiec-Palczewska.

Akcja "Opatrunek na ratunek" prowadzona była przez ostatni miesiąc w całej Polsce. Prezes fundacji wskazała, że do akcji włączyły się setki instytucji, wśród nich szkoły, przedszkola i apteki.

- Zbieraliśmy wszystko, co nadaje się do opatrywania ran. Bandaże, plastry, gazy to rzeczy, które w misyjnych szpitalach są na wagę złota. Fundacja została wprost zasypana opatrunkami z całego kraju. Często w paczkach znajdowaliśmy rysunki i laurki zrobione przez dzieci z Polski z prośbą o przesłanie ich do afrykańskich dzieci. Oczywiście prośby te realizujemy - do paczek z opatrunkami dokładamy pozdrowienia z Polski - zaznaczyła Janiec-Palczewska.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w 1992 r. w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych.

Wśród akcji prowadzonych od lat przez fundację są m.in. zbiórka odzieży i czapek dla dzieci w Afganistanie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum