Poznańska fundacja buduje na Madagaskarze przychodnię. Ludzie żyją tam 18 lat krócej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 maja 2018 15:30

Profesjonalną placówkę medyczną buduje we wsi Befasy na zachodzie Madagaskaru poznańska fundacja Redemptoris Missio. Jej przedstawiciele podają, że przez brak opieki medycznej Malgasze żyją średnio o 18 lat krócej niż mieszkańcy Europy.

Fundacja „Redemptoris Missio” zajmuje się pomocą humanitarną. Prowadzi m.in. akcję ''Oczy Afryki” w Kamerunie. Fot. Materiały prasowe

Budowa ma ruszyć z początkiem czerwca; Redemptoris Missio zbiera w sieci środki na realizację projektu "Chata Medyka".

- Nim przyjdą tropikalne ulewy chcemy wybudować prosty, solidny, profesjonalny ośrodek zdrowia. Pracę chcemy rozpocząć już 1 czerwca. Ciągle jednak potrzeba pieniędzy na materiały budowlane i opłacenie robotników - poinformował w czwartek (24 maja) wiceprezes fundacji Jacek Jarosz.

Budowa ośrodka kosztować ma 150 tys. zł. Do końca maja fundacja musi zebrać 12 tys. zł.

Przedstawiciele fundacji podkreślają, że na Madagaskarze wielu ludzi umiera na choroby, które w Polsce leczone są z łatwością i za niewielkie pieniądze.

- Przez brak opieki medycznej Malgasze żyją średnio o 18 lat krócej niż mieszkańcy Europy. Mieszkańcy Befasy nie mają dostępu do bieżącej wody i prądu. W porze deszczowej, kiedy przybiera rzeka Kabatomena, są odcięci od świata. Przez niemal pół roku w razie choroby mogą szukać pomocy u szamanów. Czarownicy częściej jednak szkodzą niż pomagają. Zdarza się, że przygotowywane przez nich okłady powodują ślepotę, nacięcia skóry kończą się zakażeniami, a ziołowe wywary opóźniają przyjmowanie leków - podał Jarosz.

Dotąd, dzięki pieniądzom przekazanym przez Archidiecezję Poznańską, w Befasy sfinansowano remont szkoły i kaplicy, powstała też studnia głębinowa. Kościół przekazał środki na ten cel w ramach obchodów 1050-lecia poznańskiego biskupstwa.

Zbiórka pieniędzy na budowę przychodni prowadzona jest poprzez serwis pomagam.pl Po wybudowaniu ośrodka, w przyszłym roku, wolontariusze fundacji będą szkolić lokalny personel i edukować mieszkańców Befasy.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w 1992 r. w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. Wśród akcji prowadzonych od lat przez fundację są m.in. zbiórka odzieży i czapek dla dzieci w Afganistanie czy zbiórka puszek aluminiowych, z której dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w Afryce.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum