Poznań: znamy zwycięzcę biegu dla chorych z przerwanym rdzeniem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 maja 2014 19:01

Grzegorz Urbańczyk (Drużyna Szpiku Poznań) wygrał w Poznaniu pierwszą w Polsce edycję biegu charytatywnego "Wings For Life World Run". Zwycięzca pokonał dystans 49,080 km. W zawodach wzięli udział m.in. Adam Małysz, Monika Pyrek i Krystyna Pałka.

Poznań był jedną z 34 lokalizacji na całym świecie, w którym toczyła się rywalizacja. We wszystkich krajach start wyznaczono na godz. 10.00 czasu UTC, czyli w samo południe czasu polskiego. Na innych kontynentach uczestnicy zaczynali bieg często jeszcze przed świtem, niektórzy już po zachodzie słońca. Całkowity dochód z biegu będzie przeznaczony na rozwój badań nad uszkodzonym rdzeniem kręgowym.

Wyjątkowość "Wings For Life World Run" polegała na tym, że był to bieg bez klasycznej linii mety. Finiszem dla uczestników był samochód, który wyruszył ze startu pół godziny za zawodnikami. Każdy z biegaczy, który został dogoniony przez auto, kończył zawody i schodził z trasy. Za kierownicą samochodu pościgowego zasiadł kierowca rajdowy Michał Kościuszko. Największym wyzwaniem było dla niego fakt, że musiał utrzymywać równe tempo - 15km/h. Po każdej kolejnej godzinie przyspieszał o kilometr, a po trzech godzinach musiał jechać już 20 km/h.

Ostatnim biegaczem, który uciekał przed samochodem-metą był Grzegorz Urbańczyk. Długo biegł samotnie i po pokonaniu dystansu 49,080 km musiał zejść z trasy. Główną nagrodą dla zwycięzcy jest możliwość wybrania dowolnej lokalizacji w przyszłorocznej edycji Wings For Life World Run. Urbańczyk zanotował 23. wynik na świecie. Wśród pań najdalej dotarła Agnieszka Głomb, która swój bieg ukończyła z wynikiem 38,810 km.

Hasło Wings for Life World Run to: "Biegniemy dla tych, którzy nie mogą!". Celem jest zebranie środków na badania poszukujące metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego.

Fundacja Wings for Life to prywatna organizacja non-profit, której głównym celem jest znalezienie metody leczenia przerwanego rdzenia kręgowego. W swojej działalności wspiera projekty naukowych badań medycznych i testów klinicznych w tej dziedzinie. Fundacja istnieje już 10 lat i od tego czasu przekazała środki na 82 międzynarodowe projekty badawcze prowadzone przez uniwersytety i instytucje.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum