Poznań: zmarł Tomasz Sadowski, współzałożyciel Fundacji "Barka"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 grudnia 2019 17:02

W niedzielę (29 listopada) w wieku 76 zmarł Tomasz Sadowski, współzałożyciel i przewodniczący zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej "Barka". Informację potwierdziła PAP w poniedziałek (30 grudnia) córka zmarłego Ewa Sadowska.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Początki fundacji założonej przez Tomasza i Barbarę Sadowskich sięgają 1989 r. Jej celem jest tworzenie systemu wsparcia dla procesu integracji grup społecznie marginalizowanych.

 Jak poinformowała PAP Ewa Sadowska, Tomasz Sadowski zmarł nagle w niedzielę.  - W piątek wyszedł ze szpitala po ciężkiej operacji tętniaka aorty brzusznej, ale wszystko szło ku dobremu. Wczoraj wieczorem zasłabł w trakcie spotkania rodzinnego. Prowadzona była reanimacja, przyjechało pogotowie, ale nie udało się uratować życia taty - powiedziała PAP Sadowska.

Tomasz Sadowski był psychologiem, działaczem społecznym, członkiem Rady Działalności Pożytku Publicznego I i II kadencji oraz członkiem Grupy Strategicznej ds. Rozwiązań Systemowych Ekonomii Społecznej przy Premierze RP.

W latach 1989-2004 stworzył system rehabilitacji społecznej, zawodowej i ekonomicznej dla środowisk dysfunkcyjnych. Był inicjatorem aktów prawnych w obszarze polityki społecznej, nowych instytucji i nowych struktur społecznej gospodarki rynkowej. Powołał Szkołę Liderów Animacji Społecznej dla kadry krajowej i międzynarodowej.

Był członkiem wielu krajowych i międzynarodowych organizacji działających na rzecz społeczeństwa obywatelskiego. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wraz z Barbarą Sadowską otrzymał nagrodę magazynu "Time" w konkursie Herosi Europy i nagrodę Word Habitat Awards przyznaną przez agendę ONZ ds. mieszkalnictwa.

Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka" pomaga niepełnosprawnym, bezdomnym, opuszczającym zakłady karne, szpitale psychiatryczne, matkom wychowującym samotnie dzieci, dzieciom i młodzieży zagrożonej, osobom uzależnionym. Działa w kraju i za granicą.

Działalność Fundacji była wielokrotnie doceniana i nagradzana w kraju i na świecie. W 2014 r. "Barka" została wyróżniona Europejską Nagrodą Obywatelską. 

Rafał Pogrzebny (PAP)

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum