Poznań: zebrali pieniądze na dom dla trędowatych w Indiach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2018 21:04

W Indiach, dzięki pomocy studentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, powstanie dom dla trędowatych. Zbudowany zostanie z okazji setnej rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka; pochodzący spod Poznania misjonarz przez lata prowadził w Indiach kolonię dla trędowatych.

Poznań: zebrali pieniądze na dom dla trędowatych w Indiach
Dzieci z wioski trędowatych w Indiach. Fot. Fundacja "Redemptoris Missio"

"Dom na setne urodziny" powstanie dzięki zaangażowaniu darczyńców i studentów z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Jak poinformowała prezes fundacji "Redemptoris Missio" Justyna Janiec-Palczewska, koszt budowy domu oszacowano na 25 tys. zł.

- Pieniądze zostały zebrane nawet z nadwyżką. Oczywiście całość tej kwoty zostanie przekazana do Indii, gdzie w wiosce dla trędowatych powstanie dzięki nim jeden z domów. Zamieszka w nim jedna z rodzin dotkniętych tą chorobą - powiedziała Janiec-Palczewska.

Podkreśliła, że trędowaty w Indiach to człowiek odrzucony. - Mimo że istnieje skuteczne leczenie, temat trądu to wciąż temat tabu. Nikt oprócz misjonarzy nie interesuje się losem tych ludzi, którzy ze względu na chorobę żyją w koloniach, poza społeczeństwem - niejednokrotnie bez dostępu do opieki zdrowotnej, szkół i bez pracy - powiedziała.

Dodała, że właśnie wśród osób chorych na trąd pracował werbista o. Marian Żelazek SVD. Stworzył on dla swoich podopiecznych szpital, kuchnię miłosierdzia, szkołę i warsztaty pracy.

- Chorzy wraz z rodzinami żyją w skrajnie ubogich warunkach; zamieszkują niewielkie, wymurowane przez o. Mariana pomieszczenia - powiedziała. Jak mówiła, po śmierci ojca Mariana "trędowaci za własne, najczęściej użebrane pieniądze wybudowali mu w miejscu, w którym zmarł, pomnik" - powiedziała Janiec-Palczewska.

Poznańscy studenci, którzy zaangażowali się w zbiórkę środków na budowę domu, postanowili pojechać do Indii. Podróż finansowali we własnym zakresie. Na miejscu uczestniczyli w obchodach setnej rocznicy urodzin o. Mariana Żelazka.

- Przechadzając się po wiosce, mogliśmy zobaczyć na własne oczy warunki, w których żyją osoby dotknięte trądem oraz ich rodziny. Niektórzy z nich mają szczęście mieszkać już w nowo wybudowanych domkach, inni żyją w dużo skromniejszych warunkach. Narażeni są na podtopienia w porze deszczowej, a co za tym idzie wilgoć i utrudnienia związane z gojeniem się ran, a także występowanie wielu infekcji - powiedziała jedna z uczestniczek wyprawy studentów Anna Maria Jabłuszewska.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie żyją trzy miliony osób okaleczonych przez trąd; w rzeczywistości chorych jest dużo więcej. Szacuje się, że 70 proc. wszystkich przypadków trądu dotyczy Indii.

Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" powstała w 1992 roku w Poznaniu z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych.

Wśród akcji prowadzonych od lat przez fundację są m.in. zbiórka odzieży i czapek dla dzieci w Afganistanie, czy zbiórka puszek aluminiowych, z której dochód jest przeznaczony na dożywianie dzieci w Afryce.

PAP - Anna Jowsa

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum