Poznań: wystawa portretów kobiet po mastektomii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 września 2011 16:34

Zdjęcia dziesięciu kobiet po zabiegu amputacji piersi prezentowane są od poniedziałku (26 września) na poznańskim Starym Rynku. Autorki projektu liczą, że dzięki wystawie więcej osób będzie potrafiło "oswoić raka".

Poznań: wystawa portretów kobiet po mastektomii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Panie, które zgodziły się na udział w sesji to członkinie Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, zrzeszającego kobiety walczące z nowotworem piersi. Autorkami projektu są Katarzyna Piwecka i Ewa Rzyczniak.

- Te fotografie są szokujące, ale zostały zrobione w na tyle subtelny sposób, że te kobiety wyglądają pięknie i kobieco; nie chodziło nam o uwydatnienie blizn - mówi Katarzyna Piwecka. Jak informuje na wystawę składają się portrety dziesięciu pań w różnym wieku. Portrety na Starym Rynku będą prezentowane do 9 października.

- Poprzez ten projekt chodziło nam o większą tolerancję dla kobiet po mastektomii a także o uświadomienie społeczeństwu, czym są choroby nowotworowe - tłumaczy Katarzyna Piwecka.

Jak powiedziała prezes Poznańskiego Towarzystwa Amazonki Krystyna Wechmann, w ostatnich latach coraz więcej kobiet, także osób publicznych: polityczek, aktorek, modelek ma odwagę przyznawać się do swojej walki z rakiem piersi.

- Bardzo się cieszę, że dziewczyny, nie żadne modelki, czy aktorki, z taką odwagą pokazały swoją twarz. Chodzi nam o zniwelowanie strachu kobiet które są zdrowe. Wiele z nich cały czas myśli, że ich rak piersi nie dotyczy - mówiła. Liczy na to, że otwarta w Poznaniu wystawa zachęci kobiety do badań i pozwoli im oswoić się z myślą, że po zabiegu amputacji piersi również można normalnie funkcjonować.

Poznańskie Towarzystwo Amazonki działa od 20 lat. Aktywnie uczestniczy w nim 250 pań, jednak w różnych okresach w sumie należało do niego pół tysiąca kobiet.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum