Poznań: to opracowanie pomoże personelowi szpitali w opiece nad pacjentem z innego kręgu kulturowego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2020 14:52

Poznań chce zapewnić profesjonalną opiekę medyczną pacjentom z różnych stron świata. Wspólnie z Uniwersytetem Medycznym miasto wydało monografię, która ma pomóc, szczególnie młodym lekarzom, zapewniać odpowiednią opiekę mieszkańcom niezależnie od ich narodowości czy wyznania.

Monografię wydało miasto Poznań we współpracy z Uniwersytetem Medycznym Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Monografia "Kulturowe uwarunkowania opieki nad pacjentem" dotyczy rozwiązań, które mogą być zastosowane w pracy z pacjentem z innego kręgu kulturowego. Jak podkreślił zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, stolica Wielkopolski już od lat jest atrakcyjnym ośrodkiem akademickim i popularnym kierunkiem turystycznym. Przyjeżdżają tu ludzie z całego świata, a dla wielu z nich Poznań staje się domem.

- Nowi mieszkańcy miasta na co dzień żyją zgodnie z regułami własnej religii i kultury. Tu mieszkają, uczą się, pracują, a czasami - jak każdy - muszą także skorzystać z pomocy medycznej. Wychodzimy naprzeciw temu wyzwaniu - chcemy, by każdy mieszkaniec i mieszkanka Poznania, niezależnie od narodowości, przynależności etnicznej i wyznawanej wiary, mógł cieszyć się poczuciem komfortu i bezpieczeństwa - zaznaczył Solarski.

Miasto Poznań we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego podjęło się usystematyzowania problematyki dotyczącej codziennego charakteru pracy z pacjentem wywodzącym się z innego kręgu kulturowego i religijnego. Monografia "Kulturowe uwarunkowania opieki nad pacjentem" jest próbą ukazania potrzeb, problemów, a także wyzwań i nowych rozwiązań, które powstają i mogą być zastosowane w pracy z pacjentem wywodzącym się z innego kręgu kulturowego i religijnego.

Kierownik Zakładu Filozofii Medycyny i Bioetyki w Katedrze Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Ewa Baum wskazała, że pomimo tego, że w obecnych czasach na oddziałach szpitalnych często znajdują się pacjenci z odmiennego kręgu kulturowego lub religijnego, jak świadkowie Jehowy, Romowie czy muzułmanie, personel medyczny ciągle jeszcze czasem reaguje zakłopotaniem.

- Jesteśmy przekonani, że dzięki pogłębieniu wiedzy znikną lęk, zagubienie, frustracja. Dzięki profesjonalnemu podejściu i wiedzy z zakresu międzykulturowości możemy stać się dla pacjenta partnerem i wsparciem, a on dla nas nie będzie już kłopotliwym wyzwaniem, lecz osobą, która potrzebuje naszej opieki - podkreśliła.

Zdaniem prorektora ds. promocji i współpracy z regionem Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. Michała Musielaka, o problemach wynikających ze spotkania pacjenta z innej kultury rozmawiano od dawna, ale dopiero kilka lat temu pojawił się pomysł podręcznika. Obecnie jest on już gotowy.

Dr n. o zdr. Katarzyna Głodowska, kierownik Pracowni Historii Zawodów Medycznych w Katedrze Nauk Społecznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu podkreśliła, że Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu był pionierem wśród uniwersytetów medycznych w Polsce, bo już cztery lata temu podjął działania związane z popularyzacją wiedzy o medycynie transkulturowej, doprowadzając do przeszkolenia 690 pracowników placówek medycznych i studentów kierunków medycznych z obszaru całej Polski.

- Pozwoliło to nam na opracowanie skróconych schematów postępowania, które mogą być wykorzystywane przez pracowników ochrony zdrowia, a które z satysfakcją prezentujemy w wydanej niedawno monografii - wskazała.

Anna Jowsa - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum