Poznań: sala zagadek w szpitalu oswaja dzieci z lękiem przed badaniami i terapiami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 12 kwietnia 2019 13:17

Małgorzata Siewkowska, pedagog z Zespołu Szkół nr 110 dla Dzieci Przewlekle Chorych przy Szpitalu Klinicznym im. Jonschera w Poznaniu stworzyła salę zagadek, której celem jest nie tylko oderwać dziecko od szpitalnej codzienności, zabawić je, ale też oswoić z lękiem przed szpitalem.

Poznań: sala zagadek w szpitalu oswaja dzieci z lękiem przed badaniami i terapiami
Fot. archiwum

Siewkowska tłumaczy, że pobyt w szpitalu u większości dzieci wzbudza lęk, kojarzy się z bólem, niepewnością, tęsknotą za domem. Obawy potęgują kolejne zabiegi i badania. Aby zminimalizować ten stres i oswoić z lękiem przed szpitalem, Siewkowska kilka dni temu otworzyła w szpitalu pokój zagadek.

To pierwszy taki projekt w Polsce. Sala powstała w starej szatni, która została przerobiona na "Wyspę Tajemnic". Na dzieci czeka tu seria zagadek. W te zagadki wplecione są prawdziwe zdarzenia, z którymi dzieci mają codziennie do czynienia w szpitalu. Nadano im tylko inną formę. Wenflony to motyle, a rezonans magnetyczny to tajemniczy tunel. Wchodząc do tunelu dziecko wyobraża sobie, że nieprzyjemny dźwięk rezonansu, to nic innego, jak tylko wycie syren statku pasażerskiego.

"Wyspę Tajemnic" pomogły zaprojektować Angelika Nowak i Maria Nuc, które projektują m.in. escape roomy. Projekt sfinansowali darczyńcy. Firma Abyss odremontowała i podzieliła starą szatnię na trzy pokoje, uczniowie z International School of Poznań (zebrali aż 2 tys. zł) razem z fundacją Dzieciaki Chojraki sfinansowali zakup rekwizytów, a centrum ogrodnicze Jucca zaaranżowało dżunglę.

Siewkowska zapewnia też, że motorem działań jest Beata Łukomska, dyrektorka szkoły, która wyznaje zasadę, że ta szkoła musi zachwycić dziecko.

Więcej: poznan.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum