Poznań: ruszył program bezpłatnych usług asystenckich dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2019 19:01

W Poznaniu ruszyła kolejna edycja programu „Niezależność na telefon”. Głównym celem projektu jest zapewnienie dorosłym niepełnosprawnym bezpłatnych usług asystenta, który pomoże w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Poznań: ruszył program bezpłatnych usług asystenckich dla niepełnosprawnych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Z usług asystenta mogą skorzystać osoby, które mają ukończone co najmniej 18 lat, posiadają ważne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym, nie są całkowicie ubezwłasnowolnione, mogą powiedzieć lub przekazać asystentowi w czym ma im pomóc (werbalnie, za pośrednictwem języka migowego lub w inny sposób) oraz takie, które co najmniej od roku rozliczają swój PIT w Poznaniu.

Jak tłumaczył poznański magistrat, w ramach programu "Niezależność na telefon", asystent może pomóc w wykonaniu takich czynności jak m.in. transport środkami komunikacji publicznej, towarzyszenie podczas robienia zakupów i korzystania z punktów usługowych, czy pomoc przy utrzymaniu w czystości sprzętu niezbędnego do codziennego funkcjonowania.

"Asystenci nie świadczą usług opiekuńczych, ani specjalistycznych usług medycznych. Osoby niepełnosprawne na ich pomoc mogą liczyć każdego dnia tygodnia w godzinach od 8.00 do 22.00. Najkrótszy czas przewidziany na pomoc w realizacji zaplanowanej czynności wynosi pełną godzinę zegarową" - podał magistrat.

Bezpłatne wsparcie asystenta można zamówić m.in. dzwoniąc pod numer telefonu: 61 646 33 44 (następnie należy wybrać "0") lub 786 819 079. Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem biura Poznań Kontakt od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-20.00.

Zgłoszenia od osób z ograniczonymi możliwościami komunikacji werbalnej, w tym osób z dysfunkcją słuchu przyjmowane są również za pośrednictwem wiadomości sms wysłanej pod numer 783 944 112 lub na adres poczty elektronicznej pk@um.poznan.pl.

Pierwsza edycja programu "Niezależność na telefon" została zainicjowana w 2018 roku. Według statystyk prowadzonych przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, w poprzedniej edycji programu skorzystało z niego 215 osób.

Anna Jowsa (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum