PAP/Rynek Zdrowia | 08-06-2019 12:55

Poznań: rusza cykl sobotnich imprez prozdrowotnych w ogrodach działkowych

Badania profilaktyczne, porady specjalistów, konsultacje i instruktaże fizjoterapeutyczne będą czekać na poznaniaków w ramach Białej Soboty w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym przy ul. Bukowskiej. Biała Sobota rozpoczyna cykl letnich wydarzeń prozdrowotnych skierowanych do mieszkańców.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Białe Soboty na działkach to nowa inicjatywa miasta Poznań. Pomysł na zorganizowanie badań profilaktycznych w ogrodach działkowych zrodził się w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMP przy aktywnym zaangażowaniu poznańskich działkowców.

Jak wskazała zastępca prezydenta Poznania Katarzyna Kierzek-Koperska, "8 czerwca ogrody działkowe będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko dla działkowiczów, ale również dla ich rodzin, przyjaciół, znajomych i sąsiadów. Jednym z celów tego wydarzenia jest bowiem integracja mieszkańców oraz udostępnienie ogrodów poznaniakom".

Jak zaznacza magistrat, każdy uczestnik Białej Soboty będzie mógł skorzystać z badań profilaktycznych i konsultacji. Na poznaniaków czekać będą m.in. porady kardiologa i urologa, konsultacje żywieniowe i dietetyczne. Będzie można zmierzyć ciśnienie krwi i poziom cukru, zbadać słuch i gęstość kości, wyliczyć wskaźnik masy ciała, sprawdzić stan swojego serca za pomocą badania EKG.

Zaplanowano także porady i konsultacje fizjoterapeutyczne - w tym diagnostykę ze wskazaniem ćwiczeń i zabiegów pomocnych w zmniejszeniu bólu i napięcia. Specjaliści udzielą także informacji na temat leczenia i ubezpieczenia w NFZ, projektów realizowanych w Instytucie Żywienia Człowieka i Dietetyki, uzależnienia alkoholowego, przemocy w rodzinie oraz kampanii informacyjnych skierowanych do pacjentów. Będzie również możliwość złożenia wniosków o Złotą Kartę Seniora, Kartę Rodziny 3+ oraz umówienia wizyty w Poznańskim Centrum Świadczeń.

Jak podkreśliła zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP Joanna Olenderek, Biała Sobota w ROD im. 2. Armii Wojska Polskiego przy ul. Bukowskiej 175 rozpoczyna cykl letnich wydarzeń prozdrowotnych przygotowanych dla poznaniaków.

- Jest pierwszą z pięciu planowanych w tym roku imprez profilaktycznych na działkach. Kolejne odbędą się w okresie od lipca do września. W czasie wakacji dla poznaniaków planujemy jeszcze cykl "Lato zdrowe i międzypokoleniowe" w ramach Lata na Targach. Na wszystkich wydarzeniach zapewniamy specjalistyczne porady i konsultacje medyczne - zaznaczyła.

Anna Jowsa (PAP)