Poznań: policzyli się z rakiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2015 15:59

W Poznaniu zakończyła się 6. edycja ogólnopolskiej kampanii społecznej "Policzmy się". W tym roku kampanię pod hasłem FAQ RAK wsparli m.in. Daniel Olbrychski i Sonia Bohosiewicz.

Poznań: policzyli się z rakiem
Fot. Archiwum


Przez dziesięć dni trwania akcji ponad 170 tysięcy osób pokazało swoją solidarność z chorymi na raka i wsparło ich swoim kliknięciem na stronie internetowej www.faqrak.pl.

- To dla ludzi chorych bardzo ważny gest i sygnał, że nie są sami w swojej walce z chorobą. Akcja się skończyła, ale serwis będzie oczywiście działał dalej. Chcemy, by stał się bazą wiedzy dotyczącą chorób nowotworowych. Mamy nadzieję, że internauci zostaną z nami przez cały rok, by tworzyć społeczność ludzi świadomych tego, że rak to nie wyrok - powiedział organizator akcji Dariusz Godlewski z Fundacji Ludzie dla Ludzi.

FAQ - to skrót od ang. Frequently Asked Questions, czyli najczęściej zadawane pytania. Według Dariusza Godlewskiego, jedną z przyczyn panującego w społeczeństwie strachu przed rakiem jest mała wiedza dotycząca chorób nowotworowych. Stąd potrzeba upowszechniania szerokiej i rzetelnej wiedzy na ten temat.

Na stronie kampanii znaleźć można odpowiedzi na dziesiątki pytań związanych z przebiegiem leczenia nowotworu, ale także z codziennym życiem z rakiem. Witryna zawiera też blogi osób z nowotworem, forum z pytaniami od chorych, oraz emocjonalne "listy do raka", pisane przez chore osoby, lub przez bliskich i znajomych osób z nowotworem.

Poprzez stronę można także przejść do Biura Interwencji Onkologicznej - internetowego systemu komunikacji dla pacjentów i lekarzy, którym zależy na szybkiej i trafnej diagnozie.

W popularyzującym kampanię spocie telewizyjnym aktorzy i celebryci: Daniel Olbrychski, Paweł Małaszyński, Barbara Kurdej-Szatan, Katarzyna Glinka, Michał Piróg i Sonia Bohosiewicz pokazywali rakowi "środkowy palec". Tegorocznej edycji kampanii towarzyszyła także specjalna koszulka zaprojektowana przez Dawida Wolińskiego. Z hasłem FAQ RAK pokazały się w ubiegłym tygodniu w sieci najpopularniejsze polskie blogerki.

Pierwsza akcja "liczenia się" odbyła się w 2010 r. W ubiegłym roku "policzyło się" ponad 112 tys. internautów. W ubiegłych latach fundację Ludzie dla Ludzi wsparli m.in. Jerzy Stuhr, Maryla Rodowicz, Przemysław Saleta, Wiktor Zborowski i Magda Gessler.
 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum