Poznań: opakowania zaprojektowane dla niewidomych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 września 2014 21:28

Umywalkę i opakowania do kosmetyków stworzone specjalnie z myślą o osobach niewidomych zaprezentowano w poniedziałek (29 września) w Poznaniu. Oba projekty wchodzą w skład Wielkopolskiej Platformy Innowacyjnej (WPI), która promuje naukowe projekty w świecie biznesu.

Opakowania na kosmetyki dla osób niewidomych wymyśliła studentka poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego Julia Grochal. Projekt był jej pracą dyplomową.

- Osoby niewidome mają głównie problem z szybką identyfikacją zawartości opakowań, ich niestabilnością i brakiem na etykiecie napisów w alfabecie Braille'a. Stworzone przeze mnie opakowania mają innowacyjną, horyzontalną formę, która zdecydowanie zwiększyła ich stabilność i ułatwiła chwytanie - opisała podczas prezentacji Grochal.

Opakowania są wygięte, przypominają banany i można je stawiać jedno na drugim. Na ich grzbiecie znajduje się wypukła linia prowadząca do dozownika, który można otwierać i zamykać jednym palcem. Opakowania różnią się w zależności od typu kosmetyku m.in. fakturą, a etykieta miałaby specjalne napisy w alfabecie Braille'a.

Wymyślone przez studentkę pojemniki informują o ilości kosmetyku, jaki pozostał w ich wnętrzu w zależności od tego jak stoją - dozownik pełnej buteleczki będzie zadarty ku górze i opadnie w miarę zużywania np. szamponu.

Jak przyznał Grzegorz Klarecki, niewidomy, który był konsultantem pojemników, "niejednokrotnie bez czyjejś pomocy nie sposób świadomie skorzystać z produktu, bo nie ma na nim odpowiedniej informacji".

- Dużym krokiem naprzód są opisane Braillem opakowania leków. Kosmetyki trzeba wąchać, sprawdzać ich konsystencję. Projekt nowych opakowań jest bardzo prosty i funkcjonalny dla osób z dysfunkcją wzroku. Warto, żeby w tym kierunku poszły krajowe albo unijne rozwiązania prawne dotyczące opakowań - dodał Klarecki.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum