Poznań: "obejrzą" obrazy poprzez dotyk, smak, zapach i dźwięk

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 października 2011 18:12

25 dzieł sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego, opisanych techniką audiodeskrypcji znajdzie się na wystawie "5 zmysłów. Audiodeskrypcja". Ekspozycja dostępna będzie od soboty (15 października) w Galerii Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Poznań: "obejrzą" obrazy poprzez dotyk, smak, zapach i dźwięk
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Audiodeskrypcja to technika narracyjna, która za pomocą dodatkowych, słownych opisów udostępnia odbiór treści wizualnych osobom niewidomym i słabowidzącym. "5 zmysłów. Audiodeskrypcja. " to pierwsza w Polsce wystawa sztuk wizualnych połączona z wydarzeniami o charakterze edukacyjnym, zaadresowana do osób niewidomych i słabowidzących" - poinformował PAP Paweł Gogołek, producent wystawy. 

- Opisy słowne dotyczące wyglądu dzieł wzbogacone będą o dodatkową charakterystykę uwzględniającą specyfikę zmysłu, do którego się odnoszą. W ten sposób zapoznanie się z treścią dzieła odbywać się będzie wielotorowo, także przez dotyk, smak, zapach, dźwięk - dodał.

Oglądając np. obraz "Jesień" Józefa Chełmońskiego można będzie poczuć zapach spalonych liści. Przy płótnie "Targ na jarzyny na Placu Żelaznej Bramy w Warszawie" Józefa Pankiewicza można będzie posmakować warzyw, które są na obrazie. Wystawie towarzyszyć ma katalog, zawierający opisy 25 dzieł, wzbogacony o wersję audio na płycie CD oraz publikacje o charakterze edukacyjnym. 

Wernisaż wystawy zaplanowano na 15 października - tego dnia obchodzony jest od 1964 r. Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Ma on przypominać wszystkim o potrzebach osób dotkniętych brakiem wzroku, które chcą uczestniczyć w życiu w pełni swych talentów i na miarę pragnień, bez konieczności zdawania się na cudzą wrażliwość i współczucie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum