Poznań: nakręcili teledysk zwiększający świadomość dotyczącą autyzmu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 kwietnia 2018 13:04

Poznańska fundacja Dom Autysty stworzyła teledysk, dzięki któremu chce przypominać, że osoby z autyzmem, mimo swojej odmienności, są jednymi z nas. Teledysk ma swoją premierę w obchodzonym w poniedziałek (2 kwietnia) Światowym Dniu Świadomości Autyzmu.

- 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia organizacje zajmujące się ludźmi z autyzmem starają się przypominać o tym, że takie osoby żyją wśród nas, chcą przypominać o ich potrzebach, a także o tym, że ich odmienność, związana z autyzmem, to nie wszystko, co można o nich powiedzieć. Są jednymi z nas - podkreśliła w poniedziałek (2 kwietnia) Marlena Kompowska z poznańskiej Fundacji Dom Autysty.

Z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu fundacja stworzyła teledysk, w którym występuje grupa poznańskich nastolatków z autyzmem. Jest wśród nich Przemek, Damian, Robert, Sonia, Andżelika, Marcin, Kuba, Jeremi, Dawid, Robert i Jurek - najstarsze dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum dla dzieci z autyzmem w Ośrodku im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu.

Pomysł stworzenia "Piosenki dla Domu" i nakręcenia teledysku zainicjowała właśnie Marlena Kompowska. Słowa utworu napisała z kolei Marta Fabiszak - nauczycielka muzyki z Ośrodka Tylewicza, która również przygotowała nagrany w filmie występ zespołu "Bum Bum Band". Muzykę napisał, nagrał i zmontował Mateusz Fabiszak. Utwór zaśpiewała natomiast Agnieszka Posłuszna-Burtowy.

Poznańska Fundacja Dom Autysty od kilku lat zabiega o stworzenie w Poznaniu, pierwszego w regionie i jednego z pierwszych w Polsce, domu dla dorosłych osób z autyzmem.

W poznańskim Domu Autysty miałaby zamieszkać grupa ok. 11 osób. Jak podkreślają członkowie Fundacji, miałby to być nie tylko dom w znaczeniu dosłownym, ale także instytucja, która będzie zajmowała się prowadzeniem terapii, organizacją turnusów rehabilitacyjnych również dla innych osób dorosłych z niepełnosprawnością. Członkowie fundacji liczą, że obiekt uda się wybudować do 2022 roku.

Optymalnym wiekiem, kiedy dzieci mogłyby zamieszkać w domu to 24 lata, czyli wiek, kiedy zakończą edukację. W kwietniu 2017 r. poznańska rada miasta zgodziła się na przekazanie fundacji z 99-procentową bonifikatą w użytkowanie wieczyste gruntu pod budowę placówki. Teraz fundacja zabiega o dofinansowanie unijne na budowę i równocześnie zbiera środki na wkład własny.

Kompowska wskazała, że "niestety potrzeby dorosłych, niesamodzielnych osób z autyzmem nie są w Polsce należycie zrozumiane i finansowane". - Jako rodzice nastolatków z autyzmem w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu chcemy o tym wyraźnie przypomnieć. Placówki dla dorosłych osób z autyzmem muszą mieć też godziwe i stabilne finansowanie - podkreśliła.

Działającą w Poznaniu Fundację Dom Autysty tworzą rodzice dzieci z zaburzeniami autystycznymi. W ramach swojej działalności fundacja wspólnie ze stowarzyszeniem Aperio organizuje aukcje charytatywne, bale, a z uzyskanych środków organizuje dzieciom m.in. różnego rodzaju wyjazdy i półkolonie. Od kilku lat część pieniędzy jest także systematycznie przeznaczana na budowę Domu Autysty.

Autyzm jest zaburzeniem neuropsychiatrycznym, które objawia się m.in. słabo rozwiniętą mową, problemami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem. Nie jest to zaburzenie dziedziczne. Według statystyk dotyka ono cztery razy częściej chłopców niż dziewczynki. Autyzm najczęściej rozpoznawany jest w okresie dzieciństwa i poza problemami nawiązywania kontaktów, może charakteryzować się także agresja, nadpobudliwością i nieprzewidywalnością. Jest to jedno z najczęściej występujących rodzajów upośledzenia rozwojowego na świecie.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu (World Autism Awareness Day, WAAD), obchodzony 2 kwietnia, został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy Kataru. W poniedziałek na znak solidarności z osobami z autyzmem wiele budowli w Polsce i na świecie będzie podświetlanych na niebiesko.

Anna Jowsa (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum