Poznań: miasto chce być przyjazne seniorom

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2015 17:32

Poznań należy do miast z największym odsetkiem seniorów. Z myślą m.in. o ich potrzebach i ograniczeniach, w stolicy Wielkopolski powołano komisję opiniującą nowe miejskie inwestycje, działa Centrum Inicjatyw Senioralnych, oraz organizowane są targi "Aktywni 50+".

Poznań: miasto chce być przyjazne seniorom

Według szacunków, w Poznaniu mieszka obecnie ok. 110 tys. osób powyżej 60. roku życia. Liczba seniorów w mieście jest większa niż ogólnopolska średnia.

- W skali kraju ta liczba jest szacowana na 19 proc., w Poznaniu wynosi ona 21 proc. Mamy też największą populację seniorów wśród pięciu największych miast Polski. Dlatego też powinniśmy swoje działania, infrastrukturę, pomoc społeczną, ochronę zdrowia, wszelkie aktywności dostosowywać do potrzeb seniorów w mieście - powiedziała PAP wiceprezydent Poznania Agnieszka Pachciarz.

Wśród przykładów takich działań Pachciarz wymieniła powołanie w ostatnich dniach interdyscyplinarnego zespołu, który będzie konsultował wszystkie miejskie inwestycje pod kątem potrzeb osób niepełnosprawnych, osób z problemami w poruszaniu się. Według wiceprezydent, dość dobrze dostosowana do potrzeb osób starszych jest komunikacja publiczna. Zmianom powinna ulegać oferta miejskich szpitali i poradni.

- Powiększamy liczbę łóżek w zakładach opiekuńczo-leczniczych - takich zakładów w Poznaniu i w Wielkopolsce jest za mało. Potrzebny jest rozwój poradni, oddziałów internistycznych nastawionych także na osoby starsze - dodała Pachciarz.

Z myślą o potrzebach osób starszych w mieście powołano Centrum Inicjatyw Senioralnych (CIS). To jedna z pierwszych tego typu jednostek w Polsce.

- Prognozy demograficzne wskazują, że liczba mieszkańców Poznania będzie się zmniejszać - nie dotyczy to jednak seniorów. W 2035 będzie ich w mieście ok. 125 tys. To nie jest trend wyłącznie poznański, ale wskazuje on, że nasze działania na rzecz aktywizacji seniorów są bardzo istotne - powiedział PAP dyrektor CIS Wojciech Bauer.

Centrum jest inicjatorem lub współorganizatorem wielu przedsięwzięć organizowanych z myślą o aktywizacji seniorów. Jesienią w mieście odbywa się cykl wydarzeń nawiązujących do studenckich juwenaliów, ale organizowanych dla seniorów: "Senioralni. Poznań". W piątek 27 marca na Międzynarodowych Targach Poznańskich po raz szósty odbędą się targi "Aktywni 50+".

Dwudniowa impreza w tym roku odbędzie się pod hasłem: "Rozsmakuj się w zdrowiu!". Na targach swoją ofertę przedstawiają producenci i dystrybutorzy kosmetyków, elektroniki, sprzętu sportowego, żywności a także instytucje doradcze, finansowe, kluby hobbystyczne i ośrodki rozwoju osobistego.

Organizatorzy przygotowali m.in. zajęcia z ekspertami z policji poświęcone bezpieczeństwu seniorów, na targach promowane będzie zdrowe odżywianie się i zdrowy styl życia. W programie znalazły się warsztaty z jogi śmiechu, pokazy sportowe i taneczne oraz koncerty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum