Poznań: fundacja zebrała 30 tys. past i szczoteczek dla dzieci z Afryki

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 listopada 2014 16:29

Ponad 30 tys. past i szczoteczek do zębów podczas akcji "Kup Pan szczotkę!" zebrała poznańska Fundacja Redemptoris Missio. Pomoc trafi do dzieci z kilku afrykańskich państw oraz do Papui-Nowej Gwinei.

Poznań: fundacja zebrała 30 tys. past i szczoteczek dla dzieci z Afryki
Fot. Archiwum

Do fundacji z całej Polski przekazanych zostało ponad 16 tys. szczoteczek i 14 tys. tubek past do zębów. Pomoc początkowo miała być przeznaczona dla Kamerunu, gdzie Redemptoris Missio wysyła stomatologów. Zbiórka okazała się jednak dużym sukcesem i artykuły do higieny jamy ustnej trafią także do RPA, Republiki Środkowoafrykańskiej oraz na do Papui-Nowej Gwinei. W poniedziałek (17 listopada) w Poznaniu odbył się finał akcji "Kup Pan szczotkę!".

- Odzew był tak duży, że do fundacji nadal trafiają paczki. Będziemy je dalej wysłać - mówiła we wtorek (18 listopada) Justyna Janiec-Palczewska, wiceprezes Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio.

Jak dodała, szczoteczki i pasty przychodziły z całej Polski. Paczki przysyłały szkoły, przedszkola, parafie, kółka misyjne i osoby prywatne.

Polscy stomatolodzy dbają o zęby mieszkańców Kamerunu w misji w Abong-Mbang w ramach projektu "Dentysta w Afryce". Jego twórcą jest stomatolog Konrad Rylski. W inicjatywie biorą udział dentyści z całego kraju, niektórzy wylatują do Afryki po kilka razy. Twórcy programu chcą tworzyć następne gabinety dentystyczne w kolejnych afrykańskich krajach.

Według przedstawicieli fundacji dbanie o higienę jamy ustnej w Kamerunie to rzadkość; w sklepach można spotkać szczoteczki, ale niewiele osób wie, do czego służą. Dlatego w szkołach stomatolodzy uczą dzieci jak szczotkować zęby.

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio działa w Poznaniu od 1992 roku, powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest m.in. organizatorem akcji "Ołówek dla Afryki", podczas której zbierane są ołówki i długopisy dla afrykańskich dzieci. Fundacja wysłała także tony odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Afganistanu. Prowadzi akcję "Opatrunek na ratunek" - zbiórkę opatrunków dla misyjnych szpitali i przychodni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum