Poznań: do szpitala trafiły poszewki uszyte w trakcie akcji "Uszyj jasia"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 czerwca 2019 17:33

Blisko 300 poszewek uszytych przez poznaniaków w ramach akcji "Uszyj jasia" trafiło do Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera UM w Poznaniu. Do tej pory, dzięki akcji, do szpitali dziecięcych i innych placówek w całej Polsce przekazano ok. 15 tys. jaśków.

Poznań: do szpitala trafiły poszewki uszyte w trakcie akcji "Uszyj jasia"
Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

Szycie poszewek zorganizowano kilka tygodni temu w jednej z poznańskich galerii handlowych. Do dyspozycji uczestników było 10 stanowisk z profesjonalnymi maszynami do szycia, 300 metrów kolorowego materiału oraz instruktorzy, którzy pokazywali, jak uszyć poszewkę. Do szycia mógł przystąpić każdy.

- Przy stanowiskach do szycia jednocześnie pracowało nawet ponad 20 osób. W niektórych momentach tworzyła się nawet kolejka chętnych do szycia. Dziękujemy poznaniakom, że tak licznie odpowiedzieli na nasz apel i poświęcili swój czas, aby pomóc dzieciom - powiedziała pomysłodawczyni akcji Natalia Bielawska.

Dyrektor Szpitala Klinicznego im. Karola Jonschera Paweł Daszkiewicz podkreślił, że zorganizowana w Poznaniu akcja ma wymiar nie tylko materialny, ale również terapeutyczny. - Kolorowe poszewki sprawiają, że mali pacjenci lepiej znoszą pobyt w szpitalu, czują się bardziej komfortowo i bezpiecznie - powiedział.

Podobne akcje szycia od lat odbywają się w całej Polsce; poszewki trafiają do szpitali, hospicjum, domów dziecka i innych placówek.

Pierwsze szycie poszewek w ramach akcji odbyło się w 2013 roku. Wtedy to młoda mama Natalia Bielawska, po kilku dniach pobytu w szpitalu, podczas zmiany pościeli zauważyła, że poduszka jej dziecka nie ma poszewki. Kiedy usłyszała, że jest tak, bo się skończyły - postanowiła uszyć sama. Do produkcji następnych poszewek - zbiorowo i indywidualnie - włączyły się kolejne mamy oraz inne osoby zainteresowane akcją. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum