XVII FORUM RYNKU ZDROWIA - NA ŻYWO

18-19 października 2021  •  WARSZAWA

Podstawowa opieka zdrowotna – o zmianach zapowiadanych i wdrażanych

PRZEJDŹ DO STRONY TRANSMISJI

Poznań: do seniorów trafiło 15 tys. pudełek życia

Autor: PAP - Rafał Pogrzebny/Rynek Zdrowia • • 13 lutego 2018 09:50

15 tys. Poznańskich Pudełek Życia trafiło w ciągu ponad roku do seniorów w stolicy Wielkopolski. Plastikowe tuby oznaczone różową naklejką mają usprawnić pomoc w stanach zagrożenia zdrowia i życia. Są rozpowszechniane nieodpłatnie.

Dzięki danym z karty ratownicy i lekarze zdobywają informacje, które umożliwiają skuteczniejszą pomoc pacjentowi Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Pudełka życia zostały pomyślane jako cenne dla ratowników medycznych źródło informacji o przebytych przez seniora chorobach czy przyjmowanych lekach. W karcie informacyjnej w pudełku powinny się znaleźć zarówno dane dotyczące stanu zdrowia, jak i informacje o osobach, które należy powiadomić w razie potrzeby.

Tubę z kartą w środku senior powinien trzymać w lodówce; drzwi lodówki oznacza się specjalną naklejką. W ten sposób ratownicy będą wiedzieli, gdzie szukać dokładnych informacji o domowniku.

Zuzanna Macko z poznańskiego Centrum Inicjatyw Senioralnych poinformowała, że od listopada 2016 roku wydanych zostało ok. 15 tysięcy pudełek. - Mamy również informacje o tym, że dzięki nim akcje ratownicze przeprowadzane są w szybszym tempie - zaznaczyła.

Jak podkreśliła, kluczowe dla skuteczności rozwiązania są wiarygodne informacje zapisane na karcie informacyjnej. To m.in. dlatego dane o chorobach, alergiach czy operacjach przebytych przez pacjenta muszą być potwierdzone podpisem i pieczątką lekarza rodzinnego.

Dzięki informacjom z karty ratownicy i lekarze wiedzą też, z kim w razie potrzeby się kontaktować, komu przekazać klucze od mieszkania lub kto ma przejąć opiekę nad zwierzęciem poszkodowanego.

Gdy ruszał projekt, rzecznik Rejonowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu Robert Judek wyjaśniał, jak cenną pomocą dla ratowników może być takie pudełko.

- W praktyce wygląda to tak, że gdy przyjeżdżamy do domu pacjenta, najczęściej do osoby leżącej, nieprzytomnej, kontakt jest utrudniony. W domu często nie ma nikogo i zebranie podstawowych informacji jest problemem - mówił Judek.

Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślili, że pudełka są rozpowszechniane nieodpłatnie i nikt nie może ich roznosić ani sprzedawać. Ma to utrudnić wszelkie próby oszustwa.

Pudełka można odebrać w Centrum Inicjatyw Senioralnych, w Centrum Informacji Miejskiej oraz w Centrum Informacji Turystycznej. Wcześniej podobne rozwiązanie zostało wprowadzone w Łodzi. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum