Poznań: charytatywna aukcja dzieł sztuki na pierwszy w regionie Dom Autysty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 listopada 2019 13:33

100 prac podarowanych przez artystów i kolekcjonerów sztuki współczesnej można będzie licytować w sobotę (30 listopada) podczas charytatywnej aukcji w poznańskim CK Zamek. Pieniądze z licytacji zostaną przekazane na stworzenie pierwszego w regionie Domu Autysty.

Poznań: charytatywna aukcja dzieł sztuki na pierwszy w regionie Dom Autysty
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Swoje prace na aukcję przekazali m.in. m.in. Ewa Kuryluk, Wilhelm Sasnal, Honza Zamojski, Elżbieta Jabłońska i Małgorzata Szymankiewicz, a także prof. Marek Jakuszewski, prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Licytować można będzie także prace młodych artystów związanych z Poznaniem, m.in. street-artowca Noriakiego.

Aukcja rozpocznie się w sobotę o godz. 16. W licytacji można będzie brać udział także za pośrednictwem portalu artinfo.pl. Na tej stronie dostępny jest również cały katalog licytowanych prac.

Cena wywoławcza każdego ze 100 obiektów, które trafią na aukcję, wyniesie 200 zł.

Dzieła sztuki, które zostaną zlicytowane w sobotę, można oglądać podczas wystawy w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Dochód z aukcji zostanie przekazany na stworzenie jednego z pierwszych w Polsce i zarazem pierwszego w regionie Domu Autysty. Jak tłumaczył prezes Fundacji Dom Autysty Adam Kompowski, "budowa Domu Autysty na poznańskich Ogrodach już się rozpoczęła. Fundacja Dom Autysty, organizacja założona przez rodziny osób z autyzmem, zdobyła na nią dofinansowanie unijne. Projekt nie obejmuje jednak całości wyposażenia i zagospodarowania terenu - i na ten cel, a także na zajęcia terapeutyczne dla młodzieży z autyzmem, zostanie przeznaczony dochód z tegorocznej aukcji" - podkreślił.

Aukcję swoim patronatem objęli Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu prof. Wojciech Hora oraz Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak.

Fundację Dom Autysty założyła grupa rodziców nastolatków, uczęszczających do szkoły dla dzieci z autyzmem w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Z. Tylewicza w Poznaniu. Głównym celem fundacji jest zabezpieczenie przyszłości całkowicie niesamodzielnych autystycznych dzieci - po ukończeniu edukacji, a przede wszystkim w okresie po śmierci rodziców.

Dom Autysty w Poznaniu powstaje dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej. Obiekt ma zostać oddany do użytku pod koniec czerwca 2020 roku, zaś zajęcia dla osób z autyzmem placówka ma rozpocząć we wrześniu 2020 roku.

W domu ma się znaleźć 11 mieszkań, pokojów z łazienką, a także pomieszczenia do prowadzenia warsztatów dla osób z autyzmem. Fundacja otrzymała także - z Europejskiego Funduszu Społecznego - grant unijny na prowadzenie zajęć dla dorosłych osób z autyzmem oraz na tzw. pobyty wytchnieniowe. Projekt przewidziany jest na okres dwóch lat, natomiast po jego zakończeniu fundacja zapewnia, że będzie nadal prowadziła w budynku zajęcia dzienne i pobyty wytchnieniowe.

Autyzm jest zaburzeniem neuropsychiatrycznym. Objawia się m.in. słabo rozwiniętą mową, problemami w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami i otoczeniem. Nie jest to zaburzenie dziedziczne. Statystycznie dotyka ono cztery razy częściej chłopców niż dziewczynki. Najczęściej rozpoznawany jest w dzieciństwie i poza problemami nawiązywania kontaktów może charakteryzować się także agresją, nadpobudliwością i nieprzewidywalnością. Jest to jedno z najczęściej występujących rodzajów upośledzenia rozwojowego na świecie. 

Anna Jowsa

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum